Seznam herců a režisérů

Bruce Willis

Herec
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Bruce Willis
  • Datum narození: 19, bře 1955
  • Země: Idar-Oberstein, Západní Německo
Social:

Životopis

Bruce Willis během své kariéry prokázal neuvěřitelnou všestrannost: od boxera v Tarantinově Pulp Fiction: Historky z podsvětí (Zlatá palma v Cannes 1994) přes záletného podnikatele ve filmu Roberta Bentona Nejsem blázen, hrdinného cestovatele časem ve snímku 12 opic režiséra Terryho Gilliama, traumatizovaného veterána z Vietnamu ve filmu V nepřátelském poli Normana Jewisona, soucitného dětského psychologa v Šestém smyslu M. Nighta Shyamalana (film nominován na Oscara, film i Willis získali ocenění People’s Choice Award), až po ikonickou roli detektiva Johna McClanea v sérii Smrtonosných pastí.

Po studiu na prestižním divadelním oboru na Montclair State College zdokonaloval rodák z New Jersey své herecké umění v řadě divadelních her a nespočtu televizních reklam, až se mu podařilo získat hlavní roli v divadelním dramatu Láskou posedlí (1984) Sama Sheparda, jehož se na off-Broadway odehrálo 100 repríz.

Brzy se z Willise stala světová hvězda s řadou hereckých ocenění: byl vybrán ze tří tisíc zájemců o roli soukromého očka Davida Addisona v populárním TV seriálu Měsíční svit, za který získal cenu Emmy a Zlatý glóbus. V téže době natočil svůj celovečerní herecký debut, romantickou komedii Schůzka naslepo v režii Blakea Edwardse, kde mu partnerkou byla Kim Basingerová.

V roce 1988 se poprvé objevil v roli Johna McClanea v diváckém trháku Smrtonosná past, který ten rok patřil mezi kasovně nejúspěšnější filmy. K této postavě se později vrátil ve čtyřech pokračováních: Smrtonosná past 2 (1990), Smrtonosná past 3 (z hlediska tržeb celosvětově nejúspěšnější film roku 1995), Smrtonosná past 4.0(jeden z kasovních hitů léta 2007) a nyní Smrtonosná past: Opět v akci (2013).

Willisův široký záběr zahrnuje spolupráci s uznávanými režiséry, jako jsou Michael Bay (Armageddon), M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený), Alan Rudolph (Vražedné myšlenky, Snídaně šampionů), Walter Hill (Poslední zůstává), Robert Benton (Billy Bathgate, Nejsem blázen), Rob Reiner (Druhá šance), Ed Zwick (Stav obležení), Luc Besson (Pátý element), Barry Levinson (Banditi, Co se vlastně stalo), Robert Zemeckis (Smrt jí sluší) a Robert Rodriguez (Sin City – město hříchu, Grindhouse: Planeta Teror).

Mezi další celovečerní filmy, v nichž si Willis zahrál, patří: Šakal, Mercury, Hartova válka, Můj soused zabiják (a pokračování Můj soused zabiják 2), Kid, Slzy slunce, Rukojmí, 16 bloků, Alpha Dog, Nabít a zabít a Neznámý svůdce. Také namluvil postavu malého rozumbrady Mikeyho ve filmech: Kdopak to mluví a Kdopak to mluví 2, dále hlavní postavy animovaných hitů: Za plotem (mýval RJ) a Lumpíci v divočině(pes Spike).

V roce 2014 si Willis na své herecké konto úspěšně připsal dva kritikou opěvované snímky. Až vyjde měsíc od režiséra Wese Andersona, za který byli Willis i film samotný nominováni na Independent Film Awards. Dále sci-fi thriller režiséra Riana Johnsona Looper, kde si zahrál s Josephem Gordonem Levittem. V současné době se Willis opět na filmovém plátně sejde s Helen Mirrenovou, Johnem Malkovichem a Mary Louise Parkerovou ve filmu Red 2 (pokračování akční komedie Red, nominované na Zlatý glóbus).

Kromě práce před kamerou Willis také produkoval filmy Rukojmía Můj soused zabijáka byl výkonným producentem Snídaně šampionů, adaptace knižního bestselleru Kurta Vonneguta. Spolu s bratrem Davidem Willisem a obchodním partnerem Stephenem Eadsem spoluzaložil produkční společnost Willis Brothers Films sídlící v Los Angeles.

Willis neopustil ani divadelní svět. V roce 1997 spolu založil neziskovou divadelní společnost A Company of Fools, jejímž cílem je rozvíjet a udržovat divadelnictví ve Wood River Valley ve státě Idaho i po celých Spojených státech. V Liberty Theater v Hailey v Idahu režíroval černou komedii Sama Sheparda True West, v níž si rovněž zahrál. Hru, pojednávající o komplikovaném vztahu dvou bratrů, vysílala síť televizních kanálů Showtime a byla věnována Willisovu zesnulému bratru Robertovi.

Willis je i vynikající muzikant. V roce 1986 vydal u nahrávací společnosti Motown album The Return of Bruno, které získalo platinovou desku a jehož součástí byl také hit Respect Yourself, který vyšplhal až na pátou příčku hitparády Billboard Hit 100. O tři roky později vydal druhé album If It Don’t Kill You, It Just Makes You Stronger. V roce 2002 se svou skupinou Bruce Willis and the Blues Band vyrazil na turné po amerických klubech a také zahrál americkým vojákům v Iráku.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search