Seznam herců a režisérů

Matt Damon

Herec
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Matt Damon
  • Datum narození: 08, říj 1970
  • Země: Boston, Massachusetts, USA
Social:

Životopis

Producent, Oscarový scénárista, především však známý americký herec, ale i filmový extrémista, který kvůli rolím neváhá střídavě tloustnout a hubnout, to vše je Matthew Paige Damon. Narodil se v Bostonu ve státě Massachusetts, rodičům Kentu Damonovi, který se v té době živil, jako burzovní makléř a univerzitní profesorce Nancy Paige. Má ještě staršího bratra Kyla, který se stal sochařem. Když měl Matt pouhé dva roky, rodiče se rozvedli a on a jeho bratr se spolu s matkou přestěhovali do Cambridge. Zde navštěvoval střední školu Cambridge Ridge and Latin School, právě tady došlo k osudovému setkání a spřátelení s Benem Affleckem, spolu pak začali účinkovat v několika divadelních inscenacích. Později byl přijat na Harvardskou univerzitu, studium anglické literatury ho příliš nebavilo, daleko radši se věnoval svým hereckým projektům. Tuto renomovanou univerzitu však nedokončil a odjel za lepšími zítřky, budovat zářivou kariéru do Hollywoodu.

Debutem mu byla malá role v romantické komedii Mystic Pizza s v té době také začínající Julií Roberts. V roce 1992 se objevil spolu s Affleckem ve filmu Školní Pouta. Ve válečném snímku Odvaha Pod Palbou (1996), získá Damon malou vedlejší roli vojáka Ilaria závislého na heroinu a kvůli pouhým dvěma dnům natáčení, si na několik let rozhodí zdraví. Zhubne 19 kilogramů, takže váží pouhých 50. Osobní úkol splní a rolí zaujme, ale organismus si rozhodí natolik, že ještě několik let poté musí brát léky, aby si srovnal metabolismus. Sám Matt po všem uzná, že zašel příliš daleko a dušoval se že už to nikdy neudělá, což se později ukáže, jako nepříliš pravdivé.

Obrovský milník v jeho kariéře přijde s filmem Dobrý Will Hunting, ke kterému spolu se svým nejlepším přítelem Benem Affleckem napsali scénář, Damon zároveň ztvárnil hlavní roli geniálního rebela Willa Huntinga, režie se ujal Gus Van Sant a toto psychologické drama se stalo jedním z nejvýznamnějších filmů roku 1997, získalo několik nominací na Oscara, včetně té Damonovi za herce v hlavní roli. To sice nevyšlo, nicméně duo Damon + Affleck si odneslo zlatou sošku "alespoň" za nejlepší původní scénář.

Damonova hvězda září naplno a on si o rok později zahraje roli vojína Jamese Ryana ve velkorozpočtovém válečném trháku Stevena Spielberga Zachraňte Vojína Ryana (1998), kde ho se skupinou vojáků hledá Tom Hanks. Ještě téhož roku stihl roli studenta práv a vášnivého hazardního hráče Pokeru, po boku Edwarda Nortona ve filmu Hráči, který označila řada profesionálních hráčů této karetní hry za svůj oblíbený. Znovu se spojil s Affleckem, aby si v roce 1999 zahráli ve fantasy komedii Dogma, režiséra Kevina Smitha. Následuje hlavní role Toma Ripleye v thrilleru Talentovaný Pan Ripley, kvůli němu se Matt naučil hrát na klavír a za tento výkon byl nominován na cenu Zlatý globus, v kategorii nejlepší herec. Psal se rok 2000, když se objevil spolu s Willem Smithem ve sportovním dramatu z prostředí golfových greenů režiséra Roberta Redforda s titulem Legenda o slavném návratu. O rok později se stal jedním z DANNYHO PARŤÁKŮ, když v krimi komedii Stevena Soderbergha, ztvárnil jednu z rolí vedle hereckých es, jako George Clooney, či Brad Pitt, kteří se později stanou jeho velkými přáteli.

Další významnou a notoricky známou rolí byl Jason Bourne, agent trpící amnézií. Po naprosté ztrátě paměti se snaží zjistit, kdo vlastně je, v prvním díle trilogie s názvem Agent bez minulosti (2002). Damon, který bez větších problémů a hvězdných manýrů zvládá natočit až pět filmů za rok. V roce 2004 započne spolupráci režisérem Paulem Greengrassem, když stojí u zrodu druhého filmu o Jasonovi Bournovi s příznačným názvem Bournův mýtus. Následují Dannyho parťáci 2 a Scorseseho kriminální drama Skrytá identita (2006), které je dějově zasazeno do jeho rodného Bostonu. Zde hraje Colina Sullivana, gangstera, který se infiltroval do policejních řad, aby získal informace pro zločinecký syndikát. Rok 2007 byl pro Matta Damona velice plodným, hlavně co se týče třetích pokračování objevil se v pokračování Dannyho parťáků 3 a ukončil akční trilogii o Bournovi, a to závěrečným dílem nesoucí název Bournovo ultimátum.

Kvůli příběhům inspirovaných skutečnými událostmi se vrátí k drastickému přibírání a následnému hubnutí. Nejprve příjme roli ve filmu Informátor (2009), před kterou se cpe hamburgery a zapijí je pivem, aby přibral 15 kilogramů. Přinese mu to nominaci na Zlatý glóbus. Hned poté musí vydat velkou námahu a dostat se do původní formy, kvůli roli Francoise Pienaara, kapitána jihoafrického ragbyového týmu, který se spřátelí s Nelsonem Mandelou (Morgan Freeman) ve filmu režiséra Clinta Eastwooda Invictius: Neporažený. Toto životopisně sportovní drama vynese Damonovi nominaci na Zlatý glóbus i na Oscara. V jeho herecké kariéře, kromě jiných následují snímky, jako Zelená zóna (2010) ve kterém se opět spojil s Greengrassem a jeho typickou režií, poté western ze stejného roku Opravdová kuráž, od bratrů Coenových, či rodinná komedie Koupili jsme zoo, kde mu sekunduje Scarlett Johansson. Zatím posledním hereckým počinem Matta Damona je Liberace!, životopisné drama, vyprávějící o slavném homosexuálním pianistovi Valentinovi Liberacem (Michael Douglas), kterému do života vstoupí mladý, šestnáctiletý Scott Thorston, právě v Damonově podání. Netrvá dlouho a hlavní hrdinové vzplanou láskou jeden k druhému.

Předtím, než potkal manželku Lucianu Bozán Barroso a měl s ní čtyři dcery (jednu z nich vyženil), randil například s herečkami Claire Danes a Minnie Driver. Dvouletý vztah měl Winonou Ryder. Je velkým fanouškem baseballového týmu Boston Red Sox. Matt si rád zahraje Poker, dokonce soutěžil mezi profesionály v několika ročnících World Series of Poker. Když točil v Berlíně Bournův mýtus, hrál u toho tamní bowlingovou ligu. Má anglické, skotské, finské a švédské předky. Je zakladatelem několika charitativních organizací a často se zúčastňuje humanitárních akcí na pomoc všelijak postiženým lidem. Od 26. července 2007, zcela zaslouženě září hvězda se jménem Matt Damon na hollywoodském chodníku slávy.

Tuto osobnost můžete vidět v letních kinech ve filmech

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search