Dva nejdůležitější kroky ve vývoji lidstva. Britský film natočený podle literární předlohy A. C. Clarkea, oceněný Oscarem za vizuální efekty.
Svět stojí na samém prahu jednadvacátého století a lidstvo už dávno proniklo do vesmíru. Proniklo, ale dosud jej zcela neovládlo a nepochopilo. Dalším důkazem toho je nečekaný objev záhadného monolitu na Měsíci, jehož nevysvětlitelnou existenci je třeba (alespoň prozatím – v zájmu zachování řádu a klidu) lidem utajit. Jediná stopa vede k Jupiteru, k němuž monolit vyslal signál. Proto je k této planetě ve vší tajnosti vypravena expedice, jejímž cílem je získat důkazy o možné existenci další civilizace ve vesmíru. Tři hibernovaní vědci, dva piloti a HAL, geniální a neomylný počítač nejnovější řady 9000. To je posádka vesmírné lodi Discovery, vydávající se na dalekou, nebezpečnou pouť na samu hranici naší sluneční soustavy..
Do budoucnosti, vzdálené více než tři desítky let, situovali Stanley Kubrick a A. C. Clarke svou vizi budoucího světa. Vizi, která se – jak již dnes víme – zcela nenaplnila, která však jako dílo, jež v oblasti kinematografie znamenalo milník žánru sci-fi, dodnes uchvacuje diváky na celém světě.
Literární předlohou filmu se stala Clarkeova povídka Hlídka, vydaná už roku 1951, na jejímž přepisu do scénáře pracoval Kubrick s Clarkem čtyři roky. Zároveň s uvedením filmu pak přišla na trh i románová podoba Odysey. Film získal Oscara za vizuální efekty (nominován byl v dalších třech kategoriích: za režii, za scénář, za výpravu), a řadu dalších mezinárodních cen. Názory kritiků se různily, divácky byl ovšem film maximálně úspěšný od prvního uvedení v kinech.