Seznam herců a režisérů

Jim Sturgess

Herec
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Jim Sturgess
  • Datum narození: 16, kvě 1978
  • Země: Londýn, Anglie
Social:

Životopis

Britský herec a zpěvák Jim Sturgess vyrůstal v Surrey. S herectvím začal už během studií na střední škole, kdy byl součástí tamější divadelní skupiny, výrazněji se mu začal věnovat ale až během studií na Salford University v Manchesteru. Poprvé na sebe upozornil filmem Across the Universe. V něm pod vedením režisérky Julie Taymor ztvárnil hlavní roli Judea cestujícího z Liverpoolu do USA, aby tam našel svého otce. Film se celý skládá z písní kapely The Beatles, Jim v něm tedy mohl kromě hereckého umu naplno předvést i svůj pěvecký talent. Poté se začal čím dál častěji objevovat po boku velkých hereckých jmen. V následujícím roce se objevil ve vedlejší roli George Boleyna v historickém dramatu Králova přízeň s Natalii Portman a Scarlett Johansson a spolu s Kevinem Spaceym v hlavní roli dramatu z prostředí casina nazvaném Oko bere. Mohli jsme ho vidět také ve snímku Imigranti, kde se objevil po boku Harrisona Forda.

Další průlom přišel ve chvíli, kdy ztvárnil hlavní roli v hororovém thrilleru Heartless. Za roli Jamieho Morganse totiž získal cenu pro nejlepšího herce na filmovém festivalu Fantasporto. Při práci na Heartless se navíc opět dostal ke zpěvu - pro tento film nazpíval několik písní, například stejnojmenné Heartless nebo The other me. V pohádce Legenda o sovích strážcích si vyzkoušel i dabing. Spolu s Anne Hathaway se objevil v romantickém snímku Jeden den natočeném podle stejnojmenné knihy Davida Nichollse, kde hrál hlavní roli Dextera. Následovalo romantické sci-fi Paralelní světy s Kirsten Dunst a několik rolí v megafilmu Toma Tykwera a sourozenců Wachowských Atlas mraků, který byl opět adaptací slavné předlohy - tentokrát stejnojmenné knihy Davida Mitchella.

Za zmínku z jeho dalších počinů stojí zejména role mladého restaurátora Roberta z filmu Nejvyšší nabídka, snímku oceňovaného jak diváky, tak i kritiky (získal cenu Davida di Donatella), který se zčásti natáčel i v Praze. Upozornil na sebe i jako dr. Edward Newgate ve filmu z prostředí psychiatrické léčebny E. A. Poe: Podivný experiment, ztvárnil hlavní roli v kriminálním seriálu Feed the Beast po boku Davida Schwimmera a objevil se i v minisérii BBC 2: Close to the Enemy situované do čerstvě poválečného Londýna. V roce 2017 dostal roli ve filmu The Big Shoe, kde po boku Susan Sarandon ztvární hlavní roli návrháře obuvi, a také ve sci-fi Geostorm vedle Gerarda Butlera a Eda Harrise.

Jim Sturgess je z těch, kteří se nebojí odmítnout role za velké peníze, pokud má pocit, že by nešel cestou, kterou chce jít. Žije v Londýně, hraje na kytaru, klavír a bicí a má vlastní kapelu Tragic Toys. V roce 2016 nahráli několik skladeb, přičemž výtěžek z jejich prodeje putoval na léčbu přítele trpícího roztroušenou sklerózou. Jim také přiznal, že v poslední době má problémy s insomnií. Vzhledem k poměrně velkému rozsahu rolí, ve kterých se objevuje, můžeme být jistě zvědavi, v jakých projektech ho uvidíme v dalších letech.

Tuto osobnost můžete vidět v letních kinech ve filmech

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search