Seznam herců a režisérů

Miroslav Krobot

Herec / Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Miroslav Krobot
  • Datum narození: 12, lis 1951
  • Země: Šumperk, Československo
Social:

Životopis

Vystudoval JAMU v Brně, po studiích nastoupil nejprve do divadla v Chebu. Pak působil několik let v Hradci Králové, kde na sebe v roce 1982 upozornil režií Romea a Julie, která byla považována za poněkud „divokou“.

Od roku 1984 pracoval v pražském Realistickém divadle. Dvakrát získal cenu Českého literárního fondu za režii: v roce 1985 za inscenaci Čáry na dlani a v roce 1988 za inscenaci Merlin aneb Pustá zem.

Ve druhé polovině 80. let začal hostovat v Národním divadle. V roce 1990 do něj nastoupil jako kmenový režisér a například zde režíroval hry Ze života hmyzu bratří Čapků, Goldoniho Mirandolínu a Gogolovu Ženitbu. Režíroval zde také vlastní dramatizaci románu bratří Mrštíků Rok na vsi, inscenace získala v 1993 Cenu Alfréda Radoka za inscenaci roku.

V roce 1996 se stal uměleckým šéfem Dejvického divadla, kam tehdy přivedl celý svůj absolventský ročník z DAMU. Zde režíroval většinu inscenací, ale uvedl zde i vlastní hry a v roce 2002 získal Cenu Alfréda Radoka v kategorii talent roku za ztvárnění postavy otce v Zelenkově autorské inscenaci Příběhy obyčejného šílenství. Za dobu jeho uměleckého vedení (1996-2014) Dejvické divadlo získalo řadu prestižních ocenění. V současnosti působí v uměleckém souboru divadla jako herec a režisér.

Jde o vysokoškolského pedagoga, od roku 2004 je habilitován jakožto docent na pražské DAMU.

V roce 2013 režíroval svůj první celovečerní film, k němuž napsal spolu s Lubomírem Smékalem i scénář, s názvem Díra u Hanušovic. Film měl distribuční premiéru 24. července 2014. V roce 2015 dokončil opět ve spolupráci se Smékalem scénář ke svému druhému filmu Kvarteto, jehož natáčení začalo v létě 2016.

Tuto osobnost můžete vidět v letních kinech ve filmech

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search