Seznam herců a režisérů

Jiří Lábus

Herec
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Jiří Lábus
  • Datum narození: 26, led 1950
  • Země: Praha, Československo
Social:

Životopis

Jiří Lábus se narodil 26. ledna 1950 v Praze v porodnici v Londýnské ulici. Jeho otec byl architekt, matka zdravotní sestra. Na Vinohradech v Bělehradské ulici také společně s rodiči a bratrem bydlel. Již od dětství se zajímal o dramatické umění. Po základní škole studoval na gymnáziu a po maturitě v roce 1968 nastoupil na DAMU, kde v roce 1973 absolvoval rolí Mackieho Messera ve hře Johna Gaye Žebrácká opera. Při základní vojenské službě byl členem v Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého, kde mimo jiné dělal konferenciéra tanečního orchestru, ale také byl zdravotníkem. Po škole byl Janem Schmidem přijat do angažmá tehdy libereckého divadla Studio Ypsilon. Do Liberce zpočátku dojížděl, pak se tam částečně přestěhoval do doby, než v roce 1978 soubor divadla přesídlil do Prahy. Žije v Praze ve Vršovicích, je svobodný a bezdětný.

Svůj především komediální talent za více než čtyřicet let uplatnil v dlouhé řadě divadelních, filmových, rozhlasových i televizních rolí. Stálé angažmá má v divadle Studio Ypsilon. Hostuje také ve Viole, v Divadlu Kalich a v jiných divadlech. Za roli podváděného manžela ve Vianově hře Hlava Medúzy obdržel za rok 1996 cenu Thálie. Za vedlejší roli strýce Jakoba v Michálkově filmu Amerika získal v roce 1994 Českého lva a v roce 2013 taktéž za vedlejší mužský herecký výkon ve filmu Klauni.

Velmi známými se staly některé televizní a rozhlasové pořady, na kterých spolupracoval se svým dlouholetým kolegou Oldřichem Kaiserem. Jejich spolupráce započala v roce 1975 několika scénkami v pořadu Kabaret U dobré pohody. Dále dvojice spoluvytvářela a účinkovala v televizních pořadech Možná přijde i kouzelník, Dva z jednoho města, Zeměkoule, Letem světem nebo Ruská ruleta). Od roku 1991 také vytváří nekonečný rozhlasový seriál Tlučhořovi. Do srdce dětských diváků se zapsal jako čaroděj Rumburak ze seriálu Arabela, který se pro veliký zájem dočkal v 90. letech pokračování. Pro děti také namlouval plyšovou postavu Jú v televizním pořadu Studio Kamarád.

Svůj hlas propůjčil postavám z filmů a seriálů jako dabér, například v seriálu M*A*S*H, anebo kresleným postavám, například se jedná o roli Obelixe ve filmech Asterix a překvapení pro Caesara a Asterix a velký boj, lenochoda Sida ve filmu Doba ledová a jeho dalších pokračování nebo Marge v seriálu Simpsonovi. Rovněž daboval postavy v PC hrách (např. Ve stínu havrana, pět dílů Polda aj.).

V roce 1978 účinkoval v komunistickém propagandistickém seriálu Třicet případů majora Zemana, v díle Mimikry, který se snažil očernit kapelu The Plastic People of the Universe. Za tuto roli se později omluvil veřejnosti i kapele.

V roce 2001 namluvil pro nakladatelství Albatros podle knihy Joanny Rowlingové audioknihu Harry Potter a kámen mudrců.

V roce 2005 vytvořil spolu s Petrem Čtvrtníčkem hru Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?, vycházející z policejních odposlechů úplatných fotbalových činovníků.

Několikrát též vystoupil na festivalu Trutnoff, kde publiku předčítal básně Ivana Martina Jirouse.

V roce 2014 ztvárnil v seriálu České století, v díle věnovaném Sametové revoluci, roli československého komunistického premiéra Ladislava Adamce.

Tuto osobnost můžete vidět v letních kinech ve filmech

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search