Seznam herců a režisérů

Steven Soderbergh

Herec / Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Steven Soderbergh
  • Datum narození: 14, led 1963
  • Země: Atlanta, Georgia, USA
Social:

Životopis

Mládí

Soderbergh se narodil 14. ledna 1963 v Atlantě v Georgii Mary Ann a Peter Andrew Soderberghovi, který byl univerzitním správcem. Jeho rodina pochází ze Švédska a Irska.

V sedmi letech se společně s rodinou přestěhoval kvůli práci otce do Louisiany. V patnácti letech se zapojil do studentské filmařské společnosti, kde natáčel krátké filmy. Po absolvování střední školy odešel do Hollywoodu a pracoval jako střihač. Kvůli minimu pracovních příležitostí se vrátil zpět domů a začal psát vlastní scénáře. První uznání za větší projekt získal za dokument (Yes: 9012 Live) o rockové skupině Yes z roku 1986. Byl nominován na cenu Grammy v kategorii dlouhometrážní hudební video.

Rodina

Byl dvakrát ženatý: poprvé se oženil s Betsy Brantleyovou v roce 1989 (rozešli se roku 1994), jeho druhá manželka je Jules Asner, s kterou se oženil v roce 2003. S prvního maželství má dceru (narodila se roku 1990), své druhé dítě zplodil s Australankou Frances Lawrenc Andersonovou. Také má bratra jménem Charley.

V současnosti žije v New Yorku.

Osmdesátá léta

Po úspěchu svého prvního projektu Yes: 9012 Live natočil roku 1987 krátký snímek Winston, který dva roky na to přepracoval na svůj celovečerní debut, festovalový hit Sex, lži a video, za který jako druhý nejmladší člověk v histori získal Zlatou palmu v Cannes a také byl nominovám na Oscara za nejlepší scénář. Ve filmu si zahráli např. Andie Macdowall a James Spader a byl to první film, na kterém spulupracoval s Cliffem Martinezem, jenž byl takřka jeho dvorní skladatel dalších 13 let.

Zajímavostí je, že Soderbergh napsal scénář za pouhých osm dní.

Devedesátá léta

Prvním filmem, který v devadesátých letech natočil byl Kafka (1991) s Jeremy Ironsem v hlavní roli. Film pozoruhodně mixoval skutečný život Franze Kafky s fikcí. Snímek se natáčel celý v Praze a byl to velký propadák. Zajímavostí je, že k filmu napsal scénář Lem Dobbs, s kterým Soderbergh spolupracoval ještě na filmech Angličan a Zkrat.

Dalším projektem byl kriticky velmi dobře přijatý King of the Hill z roku 1993 s Adrienem Brodym o chlapci, který se snaží zachránit svojí rodinu před rozpadem. Snímek ovšem opět propadl.

Snahou dostat se opět na vrchol měl být thriller Skryté zlo (1995), ke kterému si Soderberg napsal scénář. Film z nějakého důvodu naprosto propadl ( z 6 milionového rozpočtu vidělal pouze 0.5 milionu) a kritiky byl označen za špatný. Ze Soderbergovou kariérou to začalo vypadat špatně.

Roku 1996 natočil Soderbergh své dva nejzapadlejší a nejméně známé snímky Schizopolis, ve kterém si zahrál,napsal ho, zrežíroval a ještě natočil na kameru a Gray's anatomy s hercem Spaldingem Grayem, o kterém v roce 2010 natočil dokument And Everything Is Going Fine.

Ale roku 1998 se mu podařilo vrátit romantickou krimikomedií Zakázané ovoce ( což byl první film, na kterém nespolupracoval s Cliffem Martinezem) s Georgem Clooneym, Jennifer Lopez, Samuel L. Jacksonem a Michaelem Keatonem. Snímek o bankovním lupiči, který se zamiluje do policistky (a naopak) byl úspěšný a díky tomu sehnal Soderbergh peníze na svůj nejexperimentálnější film.

Tím snímkem byl Angličan, natočený v roce 1999 , experimentální retrospektiní mysteriozní krimithrriller, se kterým si Soderbergh opravdu vyhrál. Soderbergh si zde pohrál s časovou poslupností scén, s hudbou, střihem a zvukovými ruchy, což s filmu dělá jeho nejosobitější a nejstylovější dílo ( Soderbergh použil jako flashbacky záběry z filmu Poor crow Kena Loache, ve kterém si také zahrál Terence Stamp (dokonce měla jeho postava stejné jméno)). Snímek měl opravdu všechno: skvělého režiséra, pohodový děj (otec se po devíti letech ve vězení vydává do Los Angelas, aby pomstil smrt své dcery), skvělé herce ( Terrence Stampa, Petera Fondu, Luise Guzmána a další), geniální hudbu Cliffa Martineze a nádherné prostředí (Big Sur). Přesto však propadl. Ale to už Soderbergha netrápilo, protože za rok ho čekali snímky, které změnili jeho kariéru.

Vstup do nového milénia

Rok 2000 byl pro Soderbergha opravdu úspěšný. Nejprve natočil snímek Erin Brockovich s Julii Roberts o ženě, která bojuje proti společnosti, která zamořuje zemi v jedno městečku a poté Traffic- nadvláda gangů o boji proti drogám s Michael Douglasem, Catherin Zeta- Jones, Beniciem Del Torem, Dennisem Quidem, Joshem Brolinem, Albertem Finneyem a Selmou Hayek. S oběma si Soderbergh vyhrál a za oba byl nominovaný na Oscara, z nichž za druhý jmenovaný ho skutečne získal.

Roku 2001 následoval film Dannyho parťáci, v němž si zahrálo mnoho hvězd, např. George Clooney, Matt Damon, Brad Pitt, Julie Roberts a další. Po tomto snímku však následovalo slabší období.

V roce 2002 natočil hned dva filmy. První byl sci-fi Solaris s Georgem Clooneym podle stejnojmenné knihy Stanislawa Lema a druhý byl film Hollywood, Hollywood s Davidem Duchovnym. Ani jedem však nebyl příliš úspěšný. Právě na filmu Solaris se přetrhla spolupráce mezi Soderbergem a Martinezem. Trvalo dlouhých devět let, než se oba sešli u dalšího projektu.

Dalším snímkem bylo pokračování Danyho parťáků v roce 2004. Snímek však nebyl příliš dobře hodnocen a nevidělal tolik peněz co první díl ( navzdory ještě hvězdnějšími obsazení). Téhož roku ještě Soderbergh přispěl do povídkového díla Eros ( do tohoto díla přispěly ještě Wong Kar-Wai a Michelangelo Antoniioni).

Roku 2005 natočil nevýrazný experimentální ( natáčelo se bez scénáře a s amatérskými herci) snímek Bublina.

Následujícího roku šel do kin film Berlínské spiknutí s Georgem Clooneym a Catte Blanchet, který měl vysoké ambice. Ovšem to byl právě jeho problém. Film propadl jak kriticky tak finančně a kromě nominace na Oscara za nejlepší hudbu (pro Thomase Newmana) nebyl na žádné jiné ocenění nominován. Se Soderbergem to zase začalo vypadat špatně.

Úspěšné bylo až pokračování Dannyho parťáci 3 z roku 2007. Snímek sice nebyl kritiky ani diváky hodnocen tak dobře jako první díl, ale byl hodnocen výš než díl druhý a také víc vydělal.

Následujíci rok natočil Soderbergh povedený dvoudílný cyklus o Che Guevarovy Che Guevara a Che Guevara: Partyzánská válka s Beniciem Del Torem. Snímek měl velký úspěch na Kubě, ale v dalších zemích již takový úspěch nezopakoval.

Poté následovalo další slabší období.

Roku 2009 natočil Soderbergh dva nepovedené snímky Informátor! s Mattem Damonem a Dívka na přání s pornoherečkou Sashou Greyovou. Právě druhý s těchto snímků je považován za Soderberghův nejhorší a oba dva propadli (jak finančně, tak kriticky).

Po roce 2010

Pro Soderbergha byl vstup do nového desetiletí celkem úspěšný.

Roku 2011 natočil dva snímky. Prvním byl nepříliš povedený thriller Zkrat s Michaelem Douglasem, Michaelem Fassbenderem, Ewanem Mcgregorem a Channingem Tatumem a druhým dobře přijatý film Nákaza s Judem Lawem, Kate Winslet, Mattem Damonem, Marrion Cotillard, Laurencem Fishburnem a Gwyneth Paltrow. Soderbergh tento film věnoval své kočce.Na Nákaze to bylo po dlouhé době poprvé, co spolupracoval s Cliffem Martinezem ( později spolu ještě splolupracovali na seriálu Knick: Doktoři bez hranic).

V roce 2012 následoval úspěšný, ale nepříliš povedený film Bez kalhot o pánských striptérech v hlavní roli s Matthew McConaughheyem a opět s Channingem Tatumem podle jeho vlastních skušeností, když se jako striptér živil.

Ovšem opravdu se Soderbergh vrátil až roku 2013 geniálním thrillerem s hvězdnými herci Vedlejší účinky a a televizním Liberace! s Michaelem Douglasem a Mattem Damonem o slavném pianistovi Liberacim a jeho milenci. Ačkoli byl film v Evropě promítán v kinech, v Amrice běžel pouze na televizní stanici HBO.

Na rok 2017 je naplánovaná premiéra filmu Loganovi parťáci s Danielem Craigem a Channingem Tatumem.

Seriály a dokumenty

Steven Soderberbergh netočí pouze filmy, ale točí i seriály. První skušenosti s nimi získal v roce 1993, kdy natočil dva díly seriálu Padlí Andělé. Dále točil seriály K Street (2003) a Knick: Doktoři bez hranic (2014) a podílel se na seriálu Unscripted (2005).

Také vytvořil dva dokumenty. Prvním byl Yes: 9012 Live , který natočil v roce 1986. Druhým byl v roce 2010 And Everything Is Going Fine o americkém herci Spaldingu Grayovi.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search