Seznam herců a režisérů

Asif Kapadia

Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Asif Kapadia
  • Datum narození: 25, pro 1972
  • Země: Hackney, Londýn, Anglie, Velká Británie
Social:

Životopis

Asif Kapadia se narodil v londýnské čtvrti Hackney v roce 1972 a vystudoval režii na Royal College of Art. Tam na sebe upozornil krátkým filmem The Sheep Thief (Zloděj ovcí, 1977), který vypráví příběh talentovaného dítěte ulice. Kapadia film natočil v Indii a vyhrál s ním druhou cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes v roce 1998 (Cinéfondation).

Svůj celovečerní debut Válečník (The Warrior, 2001) natočil v pouštích Rádžastánu a v Himálaji. Válečník vyhrál dvě ceny BAFTA za Nejlepší britský film roku a Výjimečný režisérský počin v rámci debutového celovečerního filmu a byl nominován na cenu za Nejlepší neanglicky mluvený film. Kapadiův snímek Far North (Daleký sever, 2004), který byl natočen na arktickém severu, měl světovou premiéru na Filmovém festivalu v Benátkách.

V roce 2010 natočil Kapadia svůj první celovečerní dokument Senna. Snímek o legendárním jezdci Formule 1 Ayrtonu Sennovi se stal divácky úspěšným po celém světě a vyhrál řadu mezinárodních ocenění včetně dvou cen BAFTA za Nejlepší dokumentární film a Nejlepší střih. Na festivalu Sundance v roce 2011 získal cenu World Cinema Audience a posléze také ceny Evening Standard Film Award a British Independent Film Award za Nejlepší dokument.

Kapadiův další celovečerní dokument Amy o životě zpěvačky Amy Winehouse byl uveden na MFF v Cannes a posléze získal Oscara za nejlepší dokumentární film.

Kapadia také režíroval dvě epizody ceněného seriálu Mindhunter který produkoval David Fincher.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search