Seznam herců a režisérů

Zuzana Piussi

Režisérka
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Zuzana Piussi
  • Datum narození: 21, říj 1971
  • Země: Bratislava, Československo
Social:

Životopis

Zuzana Piussi je slovenská režisérka a dokumentaristka. Vystudovala katedru režie na Filmové a televizní fakultě Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. V letech 1992–2000 spolupracovala s divadlem Stoka.

Nemoc třetí moci

Za její film mapující poměry ve slovenské justici nazvaný Nemoc třetí moci jí hrozily až dva roky vězení a pokuta třičtvrtě milionu korun. Podnět k jejímu trestnímu stíhání dala v červenci 2012 jedna ze soudkyň, kterou prý filmařka natočila bez jejího vědomí. Režisérka však tvrdí, že soudkyně o natáčení věděla. V lednu 2013 slovenská policie trestní stíhání Piussi zastavila s tím, že filmařka se nedopustila trestného činu.

Proti trestnímu stíhání Zuzany Piussi protestovali také někteří čeští i slovenští umělci. Desítky českých filmařů podepsaly dopis slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi, ve kterém protestovali proti stíhání Piussi. V případě, že by slovenské soudy režisérku odsoudily, prosili čeští filmaři prezidenta, aby jí udělil milost. Dopis podepsali např. režiséři Fero Fenič, Olga Sommerová, Helena Třeštíková nebo scenáristé Zdeněk Svěrák a Petr Jarchovský. Na stranu Piussi se postavil i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg: „Natočila skvělý film, a jestliže bude odsouzená, tak se vrátíme o dvacet pět let zpátky".

„Dělám to, co považuji za správné. Nechci se přetvařovat, že je na Slovensku vše v pořádku a točit pořady o vaření a podobně," komentovala film režisérka.

V roce 2013 získala za tento film morální cenu FITES.

Od Fica do Fica

V souvislosti s kontroverzí kolem filmu Nemoc třetí moci odmítla bratislavská multikina promítat nový snímek Piussi nazvaný Od Fica do Fica. Autorka se jej však rozhodla šířit přes internet. Film popisuje politickou scénu na Slovensku a dění kolem obří korupční aféry Gorila, v níž se objevily dosud nepotvrzené informace o uplácení politiků a vysokých státních úředníků.

Tuto osobnost můžete vidět v letních kinech ve filmech

Trailery k těmto filmům

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search