Seznam herců a režisérů

Kurt Russell

Herec
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Kurt Russell
  • Datum narození: 17, bře 1951
  • Země: Springfield, Massachusetts, USA
Social:

Životopis

Jako kluk hrál ve filmu s Elvisem Presleym a smlouvu na deset let mu podepsal legendární Walt Disney. Dnes je šestapadesátiletý Russell s osmi desítkami filmových rolí v životopise známý možná stejně jako oni.

Dlouhá léta Kurt Russell se svojí životní partnerkou Goldie Hawn strávil v oblasti coloradského Aspenu, kam společně unikli před světem Hollywoodu. Los Angeles totiž nebylo zrovna přívětivé k bojovníkovi za občanská práva a prominentnímu členovi United States Libertarian Party. Politické přesvědčení Kurta Russella je silnější o to, že byl vychován coby Republikán, než si prý jednoho dne uvědomil, jak malý je rozdíl mezi postupy amerických Republikánů a Demokratů. Obdobně se vzájemně přivádí k šílenství s vyznavači tradičních manželství: „Pokud se vás někdo každé dvě desítky let ptá, když už do toho konečně praštíte, musíte z toho buď zešílet nebo to jednoduše ignorovat. U nás je to tak půl napůl. Nikdy jsme s Goldie o manželství neuvažovali. Oba si myslíme, že když svoji lásku oficiálně podepíšete, v tu ránu se vytratí. Ale věřte nebo ne, po dvaceti letech společného soužití si stejně připadáte jako manželé. Svatba a rozvod, to jsou dvě nerozlučné věci. Když si někoho vezmete, rozvod na sebe nenechá dlouho čekat. Oba jsem si to s Goldie vyzkoušeli a už bychom to nechtěli opakovat.“

V klidné krajině někdejšího divokého Západu se Russell pokoušel o psaní scénářů (je spoluautorem příznačně nazvaného scénáře k Útěku z L.A.), aby nakonec zjistil, že herectví mu sedí nejlépe – ačkoli si párkrát vyzkoušel i produkci. Na coloradském ranči byla rodina tvořená Kurtovým synem z předchozího manželství a dvěma Goldiina dětmi spokojená (Kate Hudson se v matčině domě dokonce vdávala), nicméně před čtyřmi lety se Hawnovi a Russellovi přestěhovali do kanadského Vancouveru, kde Kurtův a Goldiin společný syn Wyatt letos na podzim začíná svoji první hokejovou sezónu za tým University of Alabama v Huntsville Chargers. Ostatně kanadské ani americké vzdálenosti pro Kurta Russella nejsou žádný problém, protože již řadu let totiž vlastní pilotní licenci na jedno i vícemotorová letadla.

Syn baseballového hráče, majitele baseballového klubu Portland Mavericks a filmového herce, známého z desítek menších rolí Binga Russella, ve filmu začínal už v padesátých letech. K herectví jej přivedl právě fakt, že ve filmu hrál jak jeho otec, tak jeho baseballoví oblíbenci Mickey Mantel a Roger Maris. Sám Bing Russell, ač nepatří k nejznámějším, po sobě zanechal na 140 filmových rolí a ještě na konci osmdesátých let se objevil v akční komedii s Kurtem a Silvesterem Stallonem Tango a Cash.

První roli Kurt zvládnul v šesti a zanedlouho byl vyhledávaným dětským hercem ve studiu rodinných produkcí Walta Disneyho (Follow Me Boys!, The Computer Wore Tennis Shoes, The Barefoot Executive a The Strongest Man in the World). Ještě před tím si ale zahrál dětskou roli vedle hvězdy Elvise Presleyho v hudebním filmu Stalo se na světové výstavě a ve dvanácti už měl dokonce vlastní westernový seriál The Travels of Jamie McPheeters (1963-64).

Ve dvaceti se na čas profesionálně věnoval baseballu, ale zranění záhy rozhodlo o hlavním směru v Russellově kariéře. Alespoň se však rozhodl skončit s dosavadními rolemi Disneyových vzorných mladíků: v roce 1971 se objevil ve dramatu s Jamesem Stewartem Fools' Parade (1971), kde se coby propuštěný trestanec Johnny pokouší o návrat do společnosti a zanedlouho ztvárnil masového vraha Charlese Whitmana v televizním dramatu The Deadly Tower (1975). Na scéně se objevil drsný Kurt Russell.

Zlomové období v jeho herecké kariéře se pojí se spoluprácí s režisérem Johnem Carpenterem, v jehož filmech ztvárnil nejrůznější hlavní party. Prvním z nich byla role tehdy již dva roky zesnulé legendy Elvise Presleyho v televizním dramatu Elvis Presley (1979), za níž byl nominován na cenu Emmy. Právě při natáčení se setkal se svojí první ženou Season Hubley. Ostatně v imitaci krále rokenrolu patří Kurt Russell k nejlepším na světě. Později mu ještě propůjčil hlas ve Forrestu Gumpovi a ztělesnil jeho dvojníka v kriminální komedii 3000 mil na útěku.

Druhou Rusellovou rolí v Carpenterově režii byl mlčenlivý, brutální zločinec ve futuristickém sci-fi snímku Útěk z New Yorku, který osvobozuje amerického prezidenta, jehož letadlo se zřítilo ve vězeňské kolonii na Manhattanu. Russellův válečný veterán Plissken s páskou přes oko se stal svéráznou subikonou amerického akčního filmu a svého představitele poposunul mezi přední hollywoodské hvězdy. Rok na to jej režisér obsadil do postavy neohroženého polárníka ve sci-fi dramatu o marném souboji s neznámým mimozemským parazitem na arktické základně (Věc). V Crapenterově režii se Kurt pustil i do komediální role (v níž parodoval své dosavadní drsňáky) a coby řidič náklaďáku, pátral po zmizelé dívce svého kamaráda v exoticky působící dobrodružné komedii Velké nesnáze v Malé Číně. Neúspěchem týmu Carpenter – Russell bylo až další sci-fi dobrodružství jednookého Snakea Plisskena Útěk z L. A. na jehož scénáři se však vedle Carpentera podílel i Russell. Na své zkušenosti se zápornými postavami letos navázal v Tarantinově Grindhouse: Auto zabiják (2007).

Hrdinové nasazující život v akci mají ve filmografii Kurta Russella jasnou převahu, dokonce se mezi nimi objevuje westernová legenda - šerif Wyatt Earp (Tombstone, 1993), který je následován celým zástupem policajtů: Nickem Frescim, jenž volí mezi spravedlností a přátelstvím k drogovému dealerovi v thrilleru Tequila Sunrise, protřelým policajtrm Eldonem Perrym, kolem něhož se stahuje smyčka korupčního skandálu v dramatu Temný stín nad L.A., více než ležérním Cashem v akční komedii Tango a Cash nebo armádními příslušníky (Hvězdná brána, Žoldák: Legie zkázy, Boeing 747 v ohrožení). Hrdinou okamžiku se stal v thrillerech Zhoubná vášeň, Únos a Poseidon a nezapomenutelný je i jeho hasič Steven McCaffrey, jehož mladší bratr prokáže po jeho boku stejnou připravenost a odhodlání při likvidaci úmyslně založených požárů, v katastrofickém thrilleru Oheň.

Kromě vytvoření svérázné podoby akčních hrdinů spíše nepodobných ikonám Stalloneho či Schwarzeneggera, se Kurt Russell s úspěchem a naprostou přirozeností uplatňuje také v komediálních rolích. Jednou z nich byl výmluvný obchodníček Rudy, který sní o uplatnění v politice v komedii Roberta Zemeckise Ojetá auta a další výrazné komediální role sehrál vedle své partnerky Goldie Hawn. Jako mužný trumpetista Lucky odloudí manželku námořníkovi Jackovi v romanci Odpolední směna a jako svérázný Dean prohlásí za svoji manželku milionářku, která jej pěkně štvala - tedy ještě před tím, než ztratila paměť (Přes palubu).

Kurt Russell však není z herců, kteří stereotypní akční role střídají nanejvýš komediálními, mnohokrát se pustil také do dramatických úloh, k nimž patří zejména dělník oklahomské atomové laboratoře, v níž byla jehož milenka a odborářka (Meryl Streep) smrtelně zasažena radioaktivním zářením (Silkwoodová, 1983). Za tuto roli byl nominován na Zlatý Globus a tak se s klidem pustil do psychologické role ovdovělého hodináře Waylanda v melodramatu ze třicátých let Zimní lidé (1989). Před pár lety stejně překvapil rolí trenéra podceňovaného amerického hokejového týmu, který nakonec získá na zimní Olympiádě roku 1980 zlatou medaili (Hokejový zázrak). Dá se ovšem předpokládat, že navzdory několika úspěchům z dramatických rolí, pro většinu zůstane jedním z akčních, popřípadě komediálních hrdinů amerického filmu 20. století.

Tuto osobnost můžete vidět v letních kinech ve filmech

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search