Seznam herců a režisérů

Tom Hanks

Herec
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Tom Hanks
  • Datum narození: 09, čvc 1956
  • Země: Concord, California, USA
Social:

Životopis

Tom Hanks je herec oceněný celou řadou cen, producent a režisér. Je jedním z pouze dvou herců, kterým se v historii Oscarů podařilo tuto cenu v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon získat dva roky po sobě – svého prvního Oscara získal v roce 1994 za působivé ztvárnění postavy právníka Andrewa Becketta, trpícího chorobou AIDS, ve filmu Jonathana Demmeho Philadelphia. Následujícího roku si domů odnesl svého druhého Oscara za svůj nezapomenutelný výkon v titulní roli snímku Roberta Zemeckise Forrest Gump. Za oba filmy získal také Zlatý globus a za druhý jmenovaný taktéž cenu SAG.

Hanks byl navíc nominacemi na Oscara poctěn za svůj výkon ve filmu Penny Marshall Velký, ve filmu Stevena Spielberga Zachraňte vojína Ryana a za výkon ve snímku Roberta Zemeckise Trosečník, přičemž za filmy Velký a Trosečník obdržel také Zlatý globus.

Zatím naposledy jsme Hankse měli možnost spatřit ve filmu Stevena Spielberga Most špionů a mezi jeho chystané filmu patří snímek Toma Tykwera Hologram pro krále, film Rona Howarda Inferno, film Jamese Ponsoldta The Circle a snímek Clinta Eastwooda Sully.

V roce 2013 si Hanks zahrál v filmu Kapitán Phillips, nominovaném na Oscara a Zlatý globus, za který byl on sám nominován na cenu SAG, cenu BAFTA a na Zlatý globus, a také ve filmu Zachraňte pana Bankse s Emmou Thompson, který získal od AFI cenu Film roku.

Své úspěchy z celovečerní filmové tvorby Hanks úspěšně převádí také na televizní obrazovky. Poté, co si zahrál ve filmu Apollo 13, byl vedoucím výroby a moderátorem kritikou velice ceněného televizního seriálu stanice HBO Ze Země na Měsíc, jehož jednu část také režíroval a k několika dalším napsal scénář. Za svou práci na tomto seriálu získal cenu Emmy, Zlatý globus a cenu Producers Guild Awards, a na cenu Emmy byl navíc nominován v kategorii Nejlepší režie.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search