Seznam herců a režisérů

Borys Szyc

Herec
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Borys Szyc
  • Datum narození: 04, zář 1978
  • Země: Lodž, Polsko
Social:

Životopis

Tento všestranně nadaný a často obsazovaný polský herec pochází z Lodže. Narodil se 4. září 1978 jako Borys Michalak, ale v dospělosti si za svůj umělecký pseudonym zvolil dívčí příjmení své matky - Szyc. O tom, že bude hercem (a to hodně známým hercem), byl malý Borek pevně přesvědčený už od doby, kdy si jako devítiletý školáček zahrál ve filmové komedii "Kingsajz" mezi houfem ostatních komparsistů roli trpaslíčka (neboli "po polsku": krasnoludka).

Ochotnickému herectví se věnoval i během studií na gymnáziu a po maturitě pak zamířil přímo na Divadelní akademii ve Varšavě. Tu ukončil roku 2001, kdy za svou roli v absolventském představení "Płatonowie" získal ocenění na XIX. festivalu hereckých škol. Od té doby je v angažmá ve varšavském Teatrze Współczesnym. Filmové zkušenosti sbíral už jako student při hostování v různých televizních seriálech a inscenacích.

Ve "velkém" filmu hrál zpočátku jenom malé, až epizodní role - díky svému "árijskému" vzeření se, oblečený do německé uniformy, mihnul např. ve snímku "Moje válka" (2001), anebo v Polanského "Pianistovi" (2003). Vše se jakoby mávnutím kouzelného proutku změnilo roku 2003, kdy se Szyc blýskl perfektně zahranou rolí Alberta z vězeňského dramatu "Symetrie".

Vyneslo mu to nejenom několik různých cen a nominací, ale hlavně přízeň diváků a zájem režisérů. Od té doby byl se "štěky" konec a on si mohl vybírat z mnohem lepších nabídek - ať už to byl potrhlý Sršeň ve krimikomedii "Vinci" (2004), rozvážný řeholník Jakub z filmu "Południe-Północ" (2006), romanticky zamilovaný Albín v kostýmní veselohře "Śluby panieńskie" (2O10), energický Pawel z dramatu "Krtek" (2010) a mnohé další...

Za zmínku z takřka nepřeberného množství postav a postaviček rozličných osudů a charakterů můžeme ještě vzpomenout např. Borysovu zajímavou trojroli z thrilleru "Hyena" (2006) a z těch nejnovějších pak třeba roli básníka Jana Krynického z filmu "Bitwa warszawska 1920" (2011), či postavu hejtmana Sieniawského v připravovaném historickém velkofilmu " Bitwa pod Wiedniem", jehož premiéra je plánována na příští rok (tedy r. 2012). Kromě hereckého umu, za který mu "doma v šuplíku" leží už pěkná řádka cen - mimo jiné např. Cena Zbyszka Cybulskiego za vedlejší postavu ("Symetrie" - 2005), Złota Podkowa za nejlepší mužskou roli ("Południe-Północ" - 2007), či několika Wiktorů a ocenění z různých polských i zahraničních filmových festivalů, se Borys Szyc může pyšnit i nesporným hudebním talentem.

Nejenže si s chutí zazpívá před kamerou i na jevišti, ale vyšlo mu už několik singlů a roku 2009 dokonce i LP CD s názvem Feelin' Good. Často se věnuje také dabingu a velice žádaný je i jako reklamní herec - jeho doménou zde je hlavně luxusní pánská kosmetika a rychlá auta.

V souvislosti s tím je snad možné zmínit i jeden prohřešek tohoto, jinak velmi charismatického, muže - v létě roku 2008 stanul před soudem za jízdu pod vlivem alkoholu, a protože v této záležitosti je polská justice stejně neoblomná, jako ta naše, ani vysoká popularita Borysovi nepomohla a on přišel na dva roky o řidičský průkaz. Borys Szyc údajně měří 178 cm, jeho manželkou je Anna Bareja a roku 2004 se jim narodila dcerka Sonia.

Tuto osobnost můžete vidět v letních kinech ve filmech

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search