Seznam herců a režisérů

Mark Ruffalo

Herec
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Mark Ruffalo
  • Datum narození: 22, lis 1967
  • Země: Kenosha, Wisconsin, USA
Social:

Životopis

Životopis

Narodil se ve městě Kenosha ve Wisconsinu. Jeho matka byla stylistka a otec, italského původu, pracoval jako stavební malíř. Má dvě sestry, Taniu a Nicole; bratr Scott zemřel v roce 2008. Vystudoval střední školu ve Virginii. V následujících letech založil v Los Angeles divadelní společnost Orpheus Theatre Company, v jejíž inscenacích, z nichž některé i napsal a režíroval, hrál. Devět let působil také jako barman.

Kariéra

Ve filmu debutoval v roce 1994 ve snímku Havraní tanec. Díky filmu Na mě se můžeš spolehnout (2000) získal ceny na filmových festivalech v Los Angeles a v Montrealu. S Tomem Cruisem si zahrál ve filmu Collateral (2004). Ruffalo se také věnoval romantickým komediím, jedná se např. o snímky Letuška 1. třídy (2002), Přes noc třicítkou (2004) nebo Co je šeptem… (2005). V roce 2006 si vyzkoušel divadelní prkna v inscenaci Awake and Sing!, za kterou získal nominaci na cenu Tony. V roce 2007 si zahrál ve filmu Zodiac. S Julianne Moore si zahrál ve filmu Slepota (2008). V roce 2010 si opět zahrál s Moore ve snímku Děcka jsou v pohodě. Za roli získal nominace na několik cen, včetně na Oscara. V roce 2010 napsal a režíroval vlastní celovečerní snímek Mocná síla soucitu.

V superhrdinských filmech od Marvel Studios hraje od roku 2012 (kdy vystřídal Edwarda Nortona) doktora Bruce Bannera, resp. Hulka. Jedná se o snímky Avengers, Iron Man 3 a Avengers: Age of Ultron. Roli si znova zopakuje ve filmu Thor: Ragnarok.

V roce 2014 si zahrál Neda Weekse v televizním filmu Stejná srdce. Za roli získal nominaci na cenu Emmy.

V roce 2015 získal druhou nominaci na Oscara za roli wrestlera Davea Schultze v dramatu Hon na lišku. Později toho roku si zahrál ve filmu Svět na houpačce. Za roli novináře Michaela Rezendese ve snímku Spotlight získal třetí nominaci na Oscara a také nominaci na Filmovou cenu Britské akademie.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search