Seznam herců a režisérů

Steve Buscemi

Herec / Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Steve Buscemi
  • Datum narození: 13, pro 1957
  • Země: Brooklyn, New York City, New York, USA
Social:

Životopis

Steve Buscemi vyrůstal ve Valley Stream, Long Island. Už v posledním ročníku střední školy zatoužil po herecké kariéře. Přestěhoval se na newyorský Manhattan a začal studovat herectví v Lee Strasberg Theatre Institute. S přítelem Markem Boonem jr., začínajícím hercem a scenáristou, psal jednoaktové hry, v nichž hrál hlavní role na mimobroadwayských scénách.

Čtyři roky pracoval přes den jako hlídač a hasič, po večerech pak vystupoval jako komik v nočních klubech. Hrál v mnoha hrách Johna Jesuruna a krátce působil v divadelním souboru Wooster Group. První zkušenosti před film. kamerou sbíral v nepříliš zdařilých filmech nezávislých režisérů. První větší roli homosexuálního rockového zpěváka Nicka, umírajícího na AIDS, vytvořil v milostné komedii Pohledy na rozloučenou (r. B. Sherwood).

Postupně byl obsazován i renomovanými režiséry (M. Scorsese, J. Ivory, R. Benton). Zahrál si výraznou epizodní roli lovce bizonů v miniseriálu Osamělá Holubice, hostoval rovněž v TV seriálech Miami Vice - ČTV, The Equalizer, L.A. Law (Právo v Los Angeles - ČTV, Mad About You (Jsem do tebe blázen – ČTV), Monsters (Příšery – ČTV), Tales from the Crypt (Příběhy ze záhrobí – ČTV) a The Adventures of Pete & Pete (Dobrodružství Petea a Petea).

Největšího úspěchu však dosáhl zásluhou významných režisérů nezávislého filmu, v jejichž dílech nejčastěji představoval temné charaktery mužů mimo zákon s vypoulenýma očima: postřelený holič Charlie v poslední povídce z lehce surrealistické tragikomedie Tajuplný vlak (r. J. Jarmusch), bossův zabiják Mink v retrogangsterce Millerova křižovatka (r. J. Coen), nájemný zabiják pan Růžový v gangsterce Gauneři (r. Q. Tarantino), neurotický nájemný zabiják Carl v černé kriminální komedii podle skutečné události z Minnesoty Fargo (r. J. Coen).

Zcela odlišný typ hrdiny, stresovaného režiséra Nicka Revea, jemuž se díky nejrůznějším pohromám nedaří natočit nízkorozpočtový film, vytvořil v komedii Život v oblouznění (r. T. DiCillo). V druhé pol. 90. let ho začal využívat Hollywood jako představitele výrazných vedlejších postav (Útěk z L. A., Con Air, Armageddon), ale S. B. i nadále upřednostňoval nezávislou tvorbu. Hrál rovněž v krátkých filmech Coffee and Cigarettes (1986, Káva a cigarety; r. Jim Jarmusch) a Black Kites (1996. Černí draci; r. Jo Andresová).

Postavil se také na druhou stranu kamery. Ve vlastní produkci natočil krátký autorský film What Happened to Pete (1992, Co se stalo s Petem) a režíroval několik reklamních spotů (Nike, Ženská národní basketbalová asociace) a epizody TV seriálů Homicide: Life on the Street (Vražda: Život na ulici) a Oz. Na MFF v Cannes 1996 byl poprvé veřejně uveden jeho celovečerní režijní debut Můj nejmilejší bar, smutná komedie z prostředí newyorské dělnické třídy, v níž si pro sebe ponechal hlavní herecký part třicetilého šprýmaře, alkoholika a propuštěného automechanika Tommyho. Jeho dalším projektem byl Animal Factory, který měl premiéru na festivalu Sundance.

Po něm následovalo vězeňské drama podle románu Edwarda Bunkera Věznice. Byl oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 1997, kam přijel se svou manželkou - herečkou a choreografkou Jo Andresovou. Jeho bratr Michael Buscemi je také hercem.

V roce 2002 získal za svůj výkon ve vedlejší roli komedie/dramatu Přízračný svět režiséra Terryho Zwignoffa ceny Independent Spirit and AFI Film Awards a několikeré další nominace. Za ostatní své role byl nominován na ceny od New York Film Critics, Chicago Film Critics, National Society of Film Critics. Z dalších filmů jmenujme napr. Spy Kids I. a Spy Kids II. Roberta Rodrigueze, Velká ryba, pulp Fiction, Desperado, Příšerky s.r.o. nebo Ostrov.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search