Seznam herců a režisérů

M. Night Shyamalan

Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: M. Night Shyamalan
  • Datum narození: 06, srp 1970
  • Země: Mahé, Puduččéri, Indie
Social:

Životopis

Manoj Nelliyattu Shyamalan, v uměleckém světě známý jako M. Night Shyamalan je v Indii narozený americký scenárista, filmový režisér, producent a herec vedlejších rolí, známý tvorbou soudobých snímků s nadpřirozenou tematikou, které mají překvapivé vyústění vedoucí k přehodnocení charakterů postav. Příběhy často lokalizuje do prostředí okolo pensylvánské Filadelfie, kde vyrostl.

Debutem se stal v roce 1992 Praying with Anger. V té době stále studoval na New York University. Druhý film Úplně vzhůru natočil roku 1995, ale premiéra proběhla až po třech letech kvůli potížím s financováním.

Mezinárodní ohlas získal v roce 1999 až třetí snímek Šestý smysl, který zaznamenal jak komerční úspěch, tak šest nominací na Oscara, včetně kategorií za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší původní scénář. Následující rok měl premiéru Vyvolený, jenž obdržel kladné kritické ohlasy. Snímek z roku 2002 Znamení, v němž si zahrál roli Raye Reddyho, měl také pozitivní odborné reakce a dobrý finanční výdělek. Smíšenou odezvu přinesla mysteriózní Vesnice (2004), přestože vydělala přibližně třikrát více než byly její náklady.

Fantasy Žena ve vodě (2006) měla negativní kritiku, stejně tak se jednalo o kasovní neúspěch. Film z roku 2008 Stalo se obdržel přes komerční úspěch záporné ohlasy odborné veřejnosti. Poslední vládce větru, jehož premiéra proběhla v roce 2010, byl ve Spojených státech přijat špatně a připsal si pět anticen Zlatá malina. Přesto celosvětově vydělal téměř 320 miliónů dolarů. Snímek, na němž se podílel jako producent a autor příběhu, s názvem Devil, zaznamenal smíšenou kritiku a jeho výdělek převýšil náklady.

Tuto osobnost můžete vidět v letních kinech ve filmech

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search