Seznam herců a režisérů

Jake Gyllenhaal

Herec
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Jake Gyllenhaal
  • Datum narození: 19, pro 1980
  • Země: Los Angeles, California, USA
Social:

Životopis

Jake Gyllenhaal je americký herec. Je synem režiséra Stephena Gyllenhaala a scenáristky Naomi Fonerové. Herectví se věnuje už od dětství. Jeho hereckým debutem byla komedii Rona Underwooda Dobrodruzi z velkoměsta (City Slickers, 1991), kde si zahrál syna Billyho Crystala. Upozornil na sebe skutečnou postavou raketového nadšence Homera Hickama v retrodramatu Říjnové nebe (Joe Johnston).

Jeho nejvýraznější film. úlohou, za kterou byl nominován na Independent Spirit Award, je zatím titulní vizionářský hrdina pozoruhodného fantastického snímku Donnie Darko (Richard Kelly).

Nedokončil studia na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a na jaře 2002 vytvořil jednu z hlavních rolí v londýnské inscenaci hry Kennetha Lonergana To je naše mládí. Jako host vystoupil v TV seriálu Homicide: Life on the Street (Oddělení vražd: Život na ulici).

Jake Gyllenhaal si roku 2005 zahrál ve filmu Johna Maddena Důkaz, jenž vypráví působivý příběh mladé ženy Catherine (Gwyneth Paltrow), kterou pronásleduje minulost jejího otce, matematického vědce Roberta (Anthony Hopkins) a stíny její vlastní budoucnosti; Důkaz odhaluje spojení mezi genialitou a šílenstvím, křehký vztah mezi otci a dcerami a podstatu pravdy a rodiny. Gyllenhaal se zde objevil v roli Hala, který využije přechodné známosti s Catherine a po Robertově smrti ji požádá, zda se může probrat otcovými záznamy. Vrací se k nim den co den a jeho vztah s Catherine se stále prohlubuje. Zároveň si uvědomuje, jak jí tím omezuje a ubližuje. Cítí však, že jeho povinností najít něco, co by mohlo být přínosné pro další matematické práce.

Na přelomu roku 2005/2006 zaujal rolí Jacka Twista ve filmu Zkrocená hora od oscarového režiséra Anga Leeho. Film vypráví milostný příběh dvou mladých mužů - rančera a kovboje - kteří se poznali v létě roku 1963 a stali se přáteli na celý život. Prožili mnoho radostí i tragédií, díky kterým poznali slabost a sílu lásky. Film získal na MFF v Benátkách hlavní cenu Zlatého lva a byl nominován v sedmi kategoriích na Zlatý glóbus. Po boku Jake Gyllenhaala se zde objevil Heath Ledger v roli Ennise Del Mara.

Ve stejné době slavil úspěch ve snímku Sama Mendese Mariňák (Jarhead, 2005) po boku Jamieho Foxxe a Petera Sarsgaarda. V jeho filmografii najdeme i katastrofický thriller Rolanda Emmericha Den poté (The Day After Tomorrow) z roku 2004.

V roce 2007 získal roli ve filmu Zodiac pod vedením režiséra Davida Finchera, kde ztvárňuje postavu karikaturisty San Francisco Chronicle Roberta Graysmithe.

V roce 2010 získal hlavní roli ve filmu Princ z Persie: Písky času a po boku Anne Hathaway si zahrál v romantické komedii Láska a jiné závislosti. Za roli získal nominaci na Zlatý Glóbus. O rok později se objevil ve filmu Zdrojový kód. V roce 2012 se objevil ve filmu Patrola.

V roce 2014 si zahrál v erotickém thrilleru Nepřítel a produkoval a hrál v kriminálním thrilleru Slídil. Za roli získal nominaci na Zlatý Glóbus a na cenu Screen Actors Guild.

Tuto osobnost můžete vidět v letních kinech ve filmech

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search