Seznam herců a režisérů

Oldřich Lipský

Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Oldřich Lipský
  • Datum narození: 04, čvc 1924
  • Země: Pelhřimov, Československo
Social:

Životopis

Známý český režisér a scénárista, mladší bratr herce Lubomíra Lipského, se narodil 4. července 1924 v Pelhřimově. Už za války zde působil v ochotnickém divadle Mladá komedie, silně ovlivněném předválečnou tvorbou Osvobozeného divadla. V létě 1945 se přestěhoval ze svého rodného města do Prahy, kde studoval práva a filozofii, ale po čase dal přednost divadlu, láska k divadlu a filmu byla v jeho případě silnější. Pracoval jako herec, režisér i umělecký ředitel v Divadle satiry, které společně s bratrem - hercem Lubomírem a dalšími přáteli založili. (Již v době svých divadelních začátků se poprvé objevil na filmovém plátně – a to ve filmu Řeka čaruje (1945) se mihl v roli mladíka ve mlýně, později ztvárnil již trochu větší roli Karla ve filmu V horách duní (1946) a lze ho spatřit coby herce také ve filmu Červená ještěrka (1948)).

Po uzavření Divadla satiry pracoval od roku 1949 ve filmovém studiu Barrandov, nejprve jako asistent režie (Racek má zpoždění (1950) u Josefa Macha, též spolupráce na scénáři) a spolurežisér (Slepice a kostelník (1950) s režisérem Janem Strejčkem, Haškovy povídky ze starého mocnářství (1952) s režisérem Miroslavem Hubáčkem), svůj první vlastní film Cirkus bude! natočil v roce 1954. Jedná se o veselohru, v níž kromě komediálních výkonů předních československých herců zachytil také umění předních československých artistů. (Oldřich Lipský byl velký obdivovatel cirkusu a do cirkusové manéže a zákulisí umístil děj i několika dalších svých filmů: dokumentární Cirkus jede (1960), veselohry Šest medvědů s cibulkou (1972) a Cirkus v cirkuse (1975). Čtyři roky připravoval i scénář seriálu Cirkus Humberto, jeho realizace se však už nedočkal. Dá se říci, že největší životní láskou filmaře Oldřicha Lipského byl cirkus a prostředí cirkusových šapitó - jako už známý filmový režisér si občas odskočil ze svého primárního oboru a režíroval představení i v milovaných cirkusech, nebo v lední revue.)

V roce 1955 se filmově vrátil k Jaroslavu Haškovi a uvedl čtyři jeho povídky ve filmu Vzorný kinematograf haška jaroslava (1955). Dalším Lipského filmem byla hudební komedie Hvězda jede na jih (1958). Je také režisérem několika krátkometrážních snímků (1960) a jedné z prvních československých utopistických veseloher Muž z prvního století (1961) a veleúspěšné a dodnes oceňované parodie na westerny Limonádový Joe (1964). Osobitým experimentálním snímkem vyprávěným pozpátku Happy End (1967) začala spolupráce Oldřicha Lipského se scenáristou Milošem Macourkem. Z této spolupráce postupně vznikly snímky: Zabil jsem einsteina, Pánové (1969), Čtyři vraždy stačí drahoušku (1970), Slaměný klobouk (1971)

Období normalizace se v Lipského tvorbě odrazilo povinnou veselohrou Tři chlapi na cestách (1973), který vycházel z oblíbeného televizního seriálu Jaroslava Dietla Tři chlapi v chalupě.

Počínaje dnes téměř zlidovělou komedií Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974) začala spolupráce Oldřicha Lipského s autorským tandemem z Divadla Járy Cimrmana Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem. Po úspěchu prvního společného filmu na sebe nedala dlouho čekat další kultovní komedie: Marečku, podejte mi pero! (1976). Podle scénáře Zdeňka Svěráka (na kterém se i autorsky podílel) natočil Lipský ještě dodnes oblíbený dětský film Ať žijí duchové! (1977) a nadčasovou Werichovu pohádku Tři veteráni (1983) s nezapomenutelnými hudebními čísly.

Mimo filmové parodie Limonádový joe (1964) došlo ještě dvakrát na spolupráci Oldřicha Lipského se scenáristou Jiřím Brdečkou Vznikly tak nezapomenutelné filmové klenoty postavené právě na bázi parodie - Adéla ještě nevečeřela (1977) a Tajemství hradu v karpatech (1981).

Podle scénáře Vladimíra Jiránka, Oldřicha Lipského a Alexandra Lukeše byla natočena další Lipského komedie Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982). V průběhu roku 1986 natáčel Lipský veselohru Velká filmová loupež, jež se odehrává během výstavy probíhající u příležitosti 40. výročí znárodnění československé kinematografie v pražském paláci U Hybernů. Během natáčení však Oldřich Lipský náhle zemřel a jeho poslední film musel dokončit kolega Zdeněk Podskalský...

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search