Seznam herců a režisérů

Wes Anderson

Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Wes Anderson
  • Datum narození: 01, kvě 1969
  • Země: Houston, Texas, USA
Social:

Životopis

Wesley Wales Anderson se již od dětství zajímal o film. Natáčel filmy na Super-8 kameru, ale také režíroval školní divadelní představení. Jako student filozofie našel spřízněnou duši ve spolužákovi Owenovi Wilsonovi. Po dokončení školy se rozhodli natočitcelovečerní film podle vlastního scénáře s Wilsonovými bratry v hlavních rolích. Bottle Rocket však zůstal nedokončen a z natočeného materiálu setříhali černobílý, třináctiminutový kraťas.

Rodinný přítel a filmař, L.M. Kit Carson, Wesovi doporučil ať snímek pošle na festival Sundance a navíc o talentované dvojici pověděl producentu a režisérovi Jamesi L. Brooksovi (Lepší už to nebude, Vysíláme zprávy), který Andersonovi zařídil natočení snímku pro Columbiia Pictures. Grázlové (1996), v kinech pokladny nenaplnily, sedmimilionový snímek vydělal pouze něco málo přes milion, ale dostal tři ocenění (mj. MTV Movie Awards) a ocenil ho i režisér Martin Scorcese, který ho považuje za jeden z deseti nejlepších filmů devadesátých let. Příběh o dvou bratrech a nepovedné loupeži již obsahoval některé Andersonovy charakteristické rysy (např. písně ze 60-70.let).

Filmu si všiml Disneyho producent Joe Roth a nabídl mu smlouvu na jeho další film. Jak jsem balil učitelku napsal opět s Owenem Wilsonem a do hlavní role obsadil debutujícího Jasona Schwartzmana a Billa Murraye (ten byl po přečtení scénáře tak nadšen, když prohlásil, že by v tomto filmu hrál i zadarmo). Film obsahuje mnoho narážek na Andersonův život a záliby: jména postav jsou podle jeho spolužaků, hlavní hrdina režíruje divadelní hry, čte knihu od J. Coustea a natáčení probíhalo ve stejné škole na které Wes a Owen studovali. Film putoval po festivalech a získal příznivé kritiky (Americká Premiere jej označovala jako film roku). Film obdržel osm cen (i když nominaci na Zlatý Globus nepromněnil), Anderson se dostal z minusových čísel a získal další herce do svého, poměrně ustáleného, hereckého týmu. Očekávání před jeho třetím filmem byla velká.

A tak v roce 2001 natočil Takovou zvláštní rodinku. Příběh o dysfunkční rodině obsazený mnoha hvězdami (Gene Hackman, Ben Stiller, Gwyneth Paltrow atd.) nominovaný na Oscara za scénář si navíc získal i přízeň diváků, kteří se nechali unést zvláštním "rukopisem" a žánrovou nejednoznačností. Obklopený stálýmy spolupracovníky (hudební skladatel Mark Mothersbaugh, kameraman Robert Yeoman, Owen Wilson...) natočil svůj komerčně nejúspěšnější snímek.

V minulém roce uvedený film Život pod vodou je poctou Jaquesu Cousteaovi a také nejdražším Andersonovým filmem (pouhých 25 milionů!). Film kombinuje prvky komedie/parodie s vážnými tématy a vypráví o stárnoucím océánografoi Stevu Zissouvi a jeho posádce, která je zároveň jeho filmařským týmem. Anderson se stal žádaným režisérem (o roli ve filmu usilovali Nicole Kidman, Julianne Moore či Gwyneth Paltrow roli nakonec dostala Cate Blanchett). Režisér zde opět použil své "trademarky" jako je například zpomalený poslední záběr.

V současné době Wes Anderson připravuje animovaný film podle novely Roalda Dahla, The Fantastic Mr. Fox, s animátorem a režisérem Henry Selickem (Nightmare before Christmas).

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search