Seznam herců a režisérů

Ridley Scott

Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Ridley Scott
  • Datum narození: 30, lis 1937
  • Země: South Shields, Tyne and Wear, Anglie, Velká Británie
Social:

Životopis

Scott je absolventem prestižní londýnské Royal Academy of Art. Svou režisérskou kariéru zahájil v BBC, kde pracoval na některých populárních televizních pořadech, stejně jako na reklamách. Po třech letech založil svou vlastní společnost, RSA, která se brzy stala jednou z nejúspěšnějších komerčních produkčních společností v Evropě, později se přidaly kanceláře v New Yorku a Los Angeles. RSA si stále udržuje vysoký profil na světovém trhu a zastupuje mnoho známých režisérů ve filmu a reklamě. Během své kariéry Scott režíroval více než 2000 reklam, provokativní reklamu Share the Fantasy pro Chanel No 5 a jeho orwellovskou reklamu na počítače Apple, která se sice vysílala pouze jednou během Super Bowlu v roce 1984, ale zůstává reklamním měřítkem kvality. Nedávno magazín Advertising Age tuto reklamu označil za nejlepší reklamu za posledních 50 let. Scottova reklamní práce také posbírala řadu ocenění na mnoha festivalech včetně Cannes a Benátek.

Scottovým režijním debutem byl snímek Soupeři z roku1977, za který získal cenu v kategorii Nejlepší filmový debut na Filmovém festivalu v Cannes. Následoval sci-fi trhák Vetřelec, kterým zahájil velice úspěšnou franšízu a katapultoval Sigourney Weaverovou ke slávě. V roce 1982 Scott režíroval kultovní film Blade Runner s Harrisonem Fordem. Dnes již považován za sci-fi klasiku, tento futuristický thriller byl přidán do Národního filmového registru knihovny Kongresu Spojených států amerických v roce 1993 a režisérská verze filmu Blade Runner šla do distribuce s opětovně nadšeným přijetím v roce1993 a znovu v roce 2007.

Scott dále režíroval filmy Legenda s Tomem Cruisem; Ten, kdo mě hlídá; Černý déšť s Michaelem Douglasem a Andy Garciou; 1492: Dobytí ráje; Bílá smršť s Jeffem Bridgesem; G. I. Jane s Demi Mooreovou a Viggo Mortensenem; a velmi úspěšného Hannibala v hereckém podání Anthony Hopkinse s Julianne Mooreovou.

V roce 1995 Scott a jeho mladší bratr, také filmař, Tony Scott, založili společnost Scott Free Productions. Od dob svého vzniku tato produkce vyrobila širokou škálu filmových a televizních projektů včetně řady filmů, které režírovali Ridley a Tony Scott. Pod jmenovkou společnosti Scott Free Ridley Scott produkoval takové celovečerní filmy jako Není úniku s Vincem Vaughnem a Joaquinem Phoenixem; Balík peněz v hlavní roli s Paulem Newmanem; Tristan a Isolda s Jamesem Francem a Sophií Mylesovou; Zná ji jako svý boty režiséra Curtise Hansona s Cameron Diazovou; oceněný film Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem v hlavní roli s Bradem Pittem a Casey Affleckem; A-Team s Liamem Neesonem a Bradley Cooperem; a Mezi vlky s Liamem Neesonem. Filmy Before I Go To Sleep v režii Rowana Joffeho v hlavní roli s Nicole Kidman a Reykjavík, který bude režírovat Mike Newell s Michaelem Douglasem a Christophem Waltzem v hlavních rolích, se budou natáčet v letošním roce. Ridley Scott je také výkonným producentem snímku Život v jednom dni, dokumentárního filmu natáčeném filmaři po celém světě, který slouží jako časová kapsle, která má ukázat budoucím generacím, jaké to bylo být naživu během 24. července 2010.

Scott také produkoval pro televizi, na Zlatý glóbus nominovaný, televizní seriál Dobrá manželka odvysílanýv roce 2010, mezi další seriály z jeho produkce patří Pilíře země, stejně jako Vražedná čísla, které byly odvysílány v letech 2005-2010. Ridley Scott byl zároveň výkonným producentem na několika dlouhometrážních projektech včetně A&E minisérie Kmen Andromeda podle románu Michaela Crichtona; TNT minisérie The Company; a Zlatým glóbem oceněném HBO filmu RKO 281 aneb Občan Kane v hlavní roli s Lievem Schreiberem jako Orsonem Wellesem; Stahující se mračna v hlavní roli s Albertem Finneym a Vanessou Redgraveovou v režii Richarda Loncraina; a V srdci bouře: Churchill ve válce režiséra Thaddeuse O'Sullivana. Ridley Scott v současnosti připravuje natáčení televizního pilotu pro Sony Pictures Television, jehož děj se odehrává ve Vatikánu. Seriál odhaluje vztahy a řevnivost, ale i tajemství a zázraky v katolické církvi. Scott je režisérem a výkonným producentem projektu.

V roce 2003 byl Scott pasován na rytíře Řádu britského impéria za jeho přínos umění.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search