Seznam herců a režisérů

Alan Tudyk

Herec
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Alan Tudyk
  • Datum narození: 16, bře 1971
  • Země: El Paso, Texas, USA
Social:

Životopis

Americký herec s polskými předky Alan Tudyk se narodil 16. března v texaském El Pasu a vyrostl na Dallaském předmědti Plano. Už na střední škole se seznámil s herectvím a to ho natolik uchvátilo, že se jej rozhodl studovat na Lon Morris College v Jacksonvillu, kde získal několik ocenění, a díky svému talentu se dostal i na prestižní Juilliard, který ale nedokončil.

Od roku 2000 se začal pravidelně objevovat na televizní obrazovce. Mohly jsme ho vidět v řadě epizodních rolí v populárních seriálech, jako například „Fraiser“, „Kriminálka Las pegas“, „Arrested Development“ a další. Uplatnil se také na divadelních prknech na Broadwayi, kde si získal pověst výborného komediálního herce.

Jeho první výraznější role byla ve filmu „Příběh rytíře“(2001), kde zahrál postavu věčného vzteklouna Wata. K dalším výrazným rolím patří postava piráta Stevea v komedii „Vybíjená“ (2004) a samozřejmě role Washe v kultovním sci-fi seriálu „Firefly“ (2002-2003) a filmu „Serenity“ (2005).

V poslední době stoupá počet i význam jeho rolí, např. „Zbouchnutá“ (2007), „3:10 Vlak do Yumy“ (2007), „Horší než smrt“ (2007) či Transformers 3 (2011). Hostoval v seriálech Frasier nebo Kriminálka Las Vegas, vedlejší postavy ztvárnil v seriálech V a Dům loutek a v sitcomu Zajatci předměstí hraje od roku 2011 jednu z hlavních postav. Je využíván i coby dabingový herec, slyšeli jsme jej v prvních dvou dílech „Doby ledové“ nebo ve filmu „Já, robot“, kde ztvárnil robota Sonnyho. Účinkoval i v animovaných seriálech (např. Americký táta a Griffinovi) a ve videohrách (např. Halo 3).

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search