Seznam herců a režisérů

George Miller

Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: George Miller
  • Datum narození: 03, bře 1945
  • Země: Chinchilla, Queensland, Austrálie
Social:

Životopis

George Miller vlastním jménem George Miliotis se narodil 3. 3. 1945 ve městě Chinchilla v Australském Queenslandu do rodiny řeckých přistěhovalců. Po vystudování střední školy se dal na medicínu v Novém Jižním Walesu a vystudoval ji. V závěru svého studia natočil se svým mladším bratrem Chrisem krátký snímek, se kterým následně vyhráli studentskou soutěž.

V roce 1971 začal studovat na Melbournské univerzitě filmové semináře. Zde se seznamuje s filmovým fanatikem a producentem Byronem Kennedym. Po návratu ze stáže v Sydneyské nemocnici spolu vytváří ambiciózní filmařský pár. Jejich debutem se v roce 1971 stává krvavý krátkometrážní film Violence In The Cinema, Part 1. V roce 1979 natočil, se začínajícím hercem Melem Gibsonem, první díl Šíleného Maxe. Rozpočet filmu byl pouze 350 000 dolarů. Ty si režisér vydělal jako lékař službami na urgentním příjmu v nemocnici. Film byl velmi úspěšný a vydělal několikanásobně více, než byly jeho náklady. Díky velkému úspěchu natočil ještě pokračování Šílený Max 2: Bojovník Silnic (1981) a následně Šílený Max A Dóm Hromů (1983), kde si zahrála roli tetičky Entity známá rocková diva Tina Turner.

Koncem osmdesátých let produkoval seriály Vietnam A Bangkok Hilton. V roce 1987 Miller režíroval hororovou komedii Čarodějky Z Eastwicku, kde v hlavní roli zářily hollywoodské hvězdy Jack Nicholson, Susan Sarandon, Michelle Pfeiffer a Cher. Byla to pro něj velmi náročná zkušenost. Sám Miller později zmínil: "Dvakrát jsem chtěl práci vzdát, ale Jack Nicholson mě u tohoto filmu udržel. Pověděl mi, ať si sednu, uklidním se, nechám odeznít emoce a podívám se na hotovou práci. A že pokud si myslím, že je ta práce dobrá, ať film dokončím. Je to mimořádný muž i herec. Naučil jsem se od něj víc, než od kohokoliv jiného, s kým jsem kdy pracoval."

Pak roku 1993 přichází Millerova první oscarová nominace za scénář k snímku Lorenzův Olej, který i režíroval. O tři roky později si nominaci vychutnal znovu a hned dvojnásobně, za scénář a nejlepší snímek k rodinnému filmu Babe: Galantní Prasátko. Nepříliš zdařilé pokračování Babe 2: Prasátko Ve Městě už Miller řídil i z pozice režiséra. Úspěch opět přišel až po několikaleté odmlce v roce 2006, v digitálně animované, komerčně úspěšné rodinné komedii Happy Feet, která získala mimo jiné Oskara za nejlepší animovaný snímek roku. Komedie to byla úspěšná a dočkala se v roce 2011 i druhého dílu Happy Feet 2.

Po "komediálním a animovaném období" se opět vrátil k tématu, které jej celosvětově proslavilo, k Šílenému Maxovi. V roce 2015 měl premiéru jeho Šílený Max: Zběsilá Cesta. Nápad na tento film nosil v hlavě už někdy od konce roku 1998, do jeho realizace ale promluvilo mnoho globálních faktorů jako 11. září, australská finanční krize, konflikty v Namibii. Natáčet se tedy začalo až reálně v roce 2009 s novým hlavním představitelem Tomem Hardym. Fanoušci se ale nakonec dočkali a pokračování MAXe dorazil dne 15. května 2015 po 32 letech konečně do kin. 

Sám režisér tvrdí, že má materiály minimálně na další 2 díly Šíleného Maxe a Tom Hardy má na tyto filmy již podepsanou smlouvu. A tak se i nadále určitě můžeme těšit na to, co nového pro nás George Miller ještě chystá..

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search