Seznam herců a režisérů

Michael Nyqvist

Herec
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Michael Nyqvist
  • Datum narození: 08, lis 1960
  • Země: Stockholm, Švédsko
Social:

Životopis

Rolf Ake Mikael Nyqvist se narodil ve Stockholmu, nebylo mu ani rok, když byl definitivně adoptován ze sirotčince. Jeho otec byl právníkem a matka spisovatelkou. Ještě než měl své první dítě, rozhodl se vypátrat své biologické rodiče. Po dlouhé cestě našel svou matku, která je Švédka a nyní je blízko jeho biologickému otci, který je lékárník z Itálie.

Herectví nebylo původním cílem Nyqvistových snah. Slibnou kariéru hokejisty přerušilo vážné zranění, které mu nedovolilo dál pokračovat. V 17 letech jel Nyqvist do Omahy v Nebrasce na roční výměnný pobyt. Právě tam u něho poprvé zaplála vášeň pro herectví. Zde bral první hodiny herectví a mimo jiných rolí odehrál také drama Smrt obchodního cestujícího od Arthura Millera.

Nicméně po návratu z Ameriky byl přijat do baletní školy, ale po roce uznal, že na piruety je příliš nemotorný a balet tedy není to pravé. Bývalá přítelkyně jej přesvědčila, aby místo baletu zkusil herectví. Netrvalo dlouho a byl přijat na Švédskou akademii dramatu v Malmo. Poté pracoval hlavně na divadle, ale dostal i několik příležitostí u filmu.

Známým se stal díky roli policejního důstojníka jménem Banck, kterou ztvárnil v první sérii filmů o Banckovi natočené v roce 1997. Opravdový průlom na evropskou scénu mu přinesl o tři roky později Rolf, alkoholik a násilnický manžel, ve filmu Lucase Moodyssona Together. Tato postava Mickemu přinesla první nominaci na cenu Guldbagge (Nejlepší herec ve vedlejší roli) a vítězství v ceně pro nejlepšího herce Mezinárodního festivalu v Gijónu.

Vyznamenání, ceny a nominace se od té doby jen hrnuly. V roce 2002, hrál hlavní mužskou postavu ve Švédské romantické komedii The Guy in the Grave Next Door. Film režíroval Kjell Sundvall na základě stejnojmenného románu spisovatelky Catherine Mazetti. Cena Guldbagge pro nejlepšího herce byla ten rok Nyquistovou kořistí. Následující rok Micke vytvořil hlavní roli ve filmu As It Is in Heaven, který byl nominován Akademií na nejlepší zahraniční film, hercův výkon v roli roztržitého skladatele byl oceněn ziskem druhé ceny Guldbagge pro nejlepšího herce. Rok 2006 přinesl další nominaci na Guldbagge, tentokrát pro nejlepšího herce ve vedlejší roli za film Mother of Mine.

V dalších letech hrál v několika dalších filmech a divadelní rolích souboru Royal Dramatic Theatre. Za vzpomínku stojí ztvárnění Švédského vyslance Haralda Edelstama ve filmu Black Pimpernel. Edelstam je hrdinou, který během a krátce po vojenském převratu v Chile zachraňoval lidi před popravami. 

V roce 2008 bylo oznámeno, že se Micke Nyqvist stane představitelem Mikaela Blomkvista z fenomenální literární předlohy, trilogie Millenium napsané Stiegem Larssonem. Byla to dlouho spekulovaná otázka, kdo dá již velmi populární postavě tvář. V úvahách mnohých vedl Mikael Persbrandt, až do chvíle než režisér Oplev prozradil, že by to nebyla dobrá volba. Oplev potřeboval nějakého „humanistu se srdcem na pravém místě, švédského plyšového medvídka, v jehož náručí by se cítila bezpečně každá žena… muže který respektuje ženy, bez ohledu na to jaké jsou.“ Nyqvistovi vlastnosti herce a veřejný obraz mu přinesly tuto netrpělivě očekávanou nominaci.

Film Muži, kteří nenávidí ženy a jeho sequely Dívka co si hrála s ohněm a Dívka co kopla do vosího hnízda byly uvedeny v průběhu roku 2009 v Evropě a následující rok po celém světě. Okamžitě si vydobyly ohlas. Muži co nenávidí ženy, první díl trilogie posbíral mimořádný ohlas kritiky. Oplev, Nyqvist a Rapace (představitelka Lisbet) získali mezinárodní věhlas. Nyqvist prohlásil, že jej role „dostala na mezinárodní mapu“.

Tuto osobnost můžete vidět v letních kinech ve filmech

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search