Seznam herců a režisérů

Keanu Reeves

Herec
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Keanu Reeves
  • Datum narození: 02, zář 1964
  • Země: Bejrút, Libanon
Social:

Životopis

Pokud se dětství podepisuje na charakteru člověka, pak těžko odhadnout, kým by vlastně měl Keanu Reeves být. Narodil se v Bejrútu, kde jeho matka Patricie pracovala jako striptérka a kde seznámila s jeho otcem, geologem Samuelem Reevesem. Z jejich „lásky“ vznikl Keanu a jeho mladší sestra Kim.Zatímco s Kim vycházel Keanu výborně, s rodiči si moc nerozuměl. Ti se neustále hádali a vše vyústilo v útěk Patricie od Samuela, který následně skončil ve vězení za pašování drog. Patricie střídala partnery tak často, že si Keanu pomalu ani nepamatoval jejich jména a vinou toho se i hodně jako rodina stěhovali. Což se podepsalo jak na faktu, že Keanu nikdy neměl stálé přátele, tak na jeho studijních výsledcích (vždy byl jedním z nejhorších žáků ve třídě). 

Zlom v jeho životě přišel, když se přestěhoval do Kanady. Přes svou lásku k hokeji se dostal k natáčení filmu Youngblood (1986) a tato zkušenost se mu natolik zalíbila, že se okamžitě přestěhoval do hříšného Los Angeles, aby se stal hvězdou. Jeho počátky byly rozpačité. Po řadě průměrných filmů a nevýrazných výkonů dostal první velkou příležitost v adaptaci slavného románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (1988), ale ani zde nepodat tak výrazný výkon, aby se mu role začaly hrnout. A pak přišla pohodová teenagerovská komedie Skvělé dobrodružství Billa a Teda (1989), která oslovila vyrůstající generaci. Úspěch filmu byl natolik absurdní, že lidé začali na Reevese na ulici pokřikovat Tede a to byl impuls pro změnu image. A tak přišlo psychologické drama Mé soukromé Idaho (1991), ve kterém v roli pouličního prostituta prvně projevil skutečné herecké drápky. 

Následující léta se nesla v duchu projektů nevyvážených kvalit, k čemuž bohužel často dopomohl i samotný Reeves. Bod zlomu (1991) ještě patří k tomu lepšímu, protože Reevesovi role agenta FBI evidentně sedla. Role pasivního Jonathana Harkera v Drákulovi (1992) F.F.Coppoly byla naopak přehmatem a Reevesův strnulý (ne-li až zmatený) herecký výkon pouze podpořil nevalnou kvalitu celého snímku. Podobně nejistě dopadl i Malý Buddha (1993) a tak bylo potřeba opět zabrouzdat jinam. Akční Nebezpečná rychlost (1994) byla po charakterních hrátkách trefou do černého a z Reevese byla rázem akční hvězda. Nebezpečná rychlost se zapsala mezi nejlepší filmy toho roku a Reevese prvně ukázal „vyspělé“ charisma. Bohužel mu to dlouho nevydrželo, protože následovala slabší akční Řetězová reakce (1996) a zoufalý kyberpunk Johnny Mnemonic (1995), jehož „kvalita“ by mnohým slabším hercům navěky zavřela dveře ke slávě.

Neúspěch těchto projektů však Reevese nezlomil. Naopak ho to motivovalo k pečlivějšímu výběru projektů a vybičoval se k lepším výkonům. Napřed zazářil po boku Al Pacina ve vynikajícím Ďáblově advokátu (1997) a poté následovala role Nea v kultovním Matrixu (1998), který Reevesovi otevřel všechny dveře v Hollywoodu. Zatímco v mládí měl „pouze“ zajímavý vzhled, čím déle ve filmu působil, tím silnější charisma do svých filmů přinášel. A právě Ďáblův advokát a Matrix byly první filmy, kde ho naplno uplatnil. V roce 1997 projevil i velkou dávku zdravého rozumu, když odmítl (přes značný nabízený honorář) účast v druhé Nebezpečné rychlosti, která dopadla vskutku žalostně. Od té doby Reeves podává jeden lepší výkon za druhým (Téměř dokonalý zločin/ 2000, Contantine/ 2005), i když ne vždy ve filmech, které si to zaslouží (Sleduje tě vrah/ 2000). Jeho osobní život byl bohužel v době filmových úspěchů zasažen krizí. Když se mu po čtyřletém vztahu s Jennifer Symeovou mělo narodit dítě, přišlo na svět mrtvé, a Jennifer zemřela poté při autonehodě. Když nenatáčí, vystupuje se svou kapelou Dogstars.

Keanu Reeves postupem času dozrál jako víno. Z hezké tváře se stala silná herecká osobnost, která dokáže utáhnout i slabší film. Natolik silná, že ani škatulky jménem Ted a Neo mu nejsou dost těsné na to, aby se z nich nedokázal ve svých nových projektech vymanit.

Tuto osobnost můžete vidět v letních kinech ve filmech

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search