Seznam herců a režisérů

Baz Luhrmann

Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Baz Luhrmann
  • Datum narození: 17, zář 1962
  • Země: New South Wales, Austrálie
Social:

Životopis

Baz Luhrmann uchvátil fantazii veřejnosti i kritiků na celém světě rozmanitými komerčně úspěšnými projekty v oblasti filmu, opery, divadla, hudby, multimédií a různých akcí. Je zakladatelem a ředitelem společnosti Bazmark Inq. a dceřiných společností Bazmark Live a Bazmark Music. Obrovský komerční úspěch Luhrmannových projektů ukazuje na jeho intuitivní schopnost předjímat vkus diváků a posluchačů a inspirovat se duchem doby.

Lurhmannův film Austrálie byl prvním filmem plánované epické trilogie. Rozsáhlé historické drama přineslo Luhrmannově manželce a kreativní partnerce Catherine Martinové nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší kostýmy a také ovlivnilo Luhrmannovu třetí spolupráci s Nicole Kidmanovou, která hrála hlavní roli v jeho předchozím filmu Moulin Rouge.

Film Moulin Rouge, ve kterém hrál také Ewan McGregor a který vytvořil, produkoval a režíroval Luhrmann, zahájil v květnu 2001 Filmový festival v Cannes a stal se nejúspěšnějším filmem ve Velké Británii, Francii, Austrálii a Švýcarsku. V celosvětovém měřítku přesáhly příjmy z prodeje vstupenek 170 miliónů dolarů a film získal řadu prestižních cen, včetně ceny Zlatý glóbus za nejlepší film – muzikál nebo komedii, ceny National Board of Review a výroční cenu Svazu amerických filmových producentů, a Catherine Martinová získala dva Oscary za produkci a kostýmy. Film získal dalších šest nominací na Oscara, včetně nominace za nejlepší film. Luhrmann byl také nominován na cenu BAFTA v kategoriích Nejlepší režisér a Nejlepší scénář a na cenu Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší režisér. Byl také výkonný producent dvou hudebních alb k filmu, která získala několik Platinových desek a kterých se po celém světě prodalo více šest miliónů.

Luhrmann proslul také svou odvážnou adaptací Romeo a Julie s Leonardem DiCapriem a Claire Danesovou v hlavních rolích. Luhrmann byl spoluautorem scénáře, režisérem a producentem tohoto mezinárodního kasovního trháku. Příjmy z celosvětového prodeje vstupenek přesáhly 140 miliónů dolarů. Film získal řadu ocenění: čtyři ceny BAFTA, včetně cen za nejlepší režii a nejlepší scénář; dvě ceny na Berlínském filmovém festivalu, opět i za nejlepší režii; Leonardo DiCaprio získal cenu Zlatý medvěd za nejlepší herecký výkon a Catherine Martinová získala nominaci na Oscara za nejlepší výpravu. Alba s hudbou k filmu, která produkoval Luhrmann, získala v USA tři Platinové desky a po celém světě se prodalo více než sedm miliónů nosičů.

Film Romeo a Julie následoval po mezinárodním úspěchu Luhrmannova filmového debutu Tanec v srdci. Příjmy ze vstupného přesáhly 80 miliónů dolarů. Tanec v srdci měl premiéru na Filmovém festivalu v Cannes, kde získal Prix de la Jeunesse a Camera D'Or. Následovala řada dalších mezinárodních ocenění, mezi kterými nechyběly tři ceny BAFTA a osm cen Australského filmového institutu AFI).

Celovečerní film Tanec v srdci vznikl na podkladě divadelní hry inspirované Luhrmannem, který se podílel i na scénáři, inscenaci a režii, v době, kdy Luhrmann studoval herectví na Národním institutu dramatických umění (NIDA)v Sydney. Ještě před tím, než v roce 1992 film získal obrovský úspěch, získala divadelní hra, která stála na začátku Luhrmannovy dlouhodobé spolupráce se spisovatelem Craigem Pearcem, v jevištních inscenacích několik cen, včetně prvního nastudování během Luhrmannovy stáže ve funkci uměleckého režiséra v experimentální divadelní společnosti Six Years Old (pro Sydneyskou divadelní společnost).

Po dokončení studia na NIDA, mezi jednotlivými inscenacemi „Tanec v srdci", Luhrmann pracoval jako umělecký režisér v další experimentální divadelní skupině Ra Project pro australskou Operu, kde společně se skladatelem Felixem Meagherem uvedl kritikou oceňovanou operu „Lake Lost". Uvedení této opery stálo na počátku jeho spolupráce s návrhářkou Catherine Martinovou. Po „Lake Lost" následoval velkomuzikál „Dance Hall", který pro sydneyskou Town Hall inscenovali Luhrmann a Martin. Následovalo několik dalších původních i klasických oper, včetně uznávané produkce Pucciniho „La Bohème", uvedené v roce 1990 v australské Opeře; opera získala ocenění MO za operní výkon roku. Obnovená inscenace byla uvedena v roce 2002 a její uvedení na Broadway se setkalo s obrovským ohlasem. „Produkce Pucciniho La Bohème od Baze Luhrmanna na Broadway" byla nominována na sedm cen Tony Awards, včetně cen za nejlepší nové nastudování a nejlepší režii pro Luhrmanna, a získala hlavní ceny za obsazení, scénografii a osvětlení. Po více než 200 představeních se v lednu 2004 opera na omezenou dobu přenesla do divadla Ahmanson v Los Angeles, získala sedm nominací na cenu Ovation Awards a hlavní ceny za obsazení, scénografii, osvětlení a ozvučení.

Luhrmann také v australské Opeře uvedl svou jevištní úpravu verze hry Benjamina Brittena „Sen noci svatojánské". Po úspěšných sezónách v Sydney a Melbourne získaly jeho produkce hlavní cenu kritiků na festivalu v Edinburghu. V témže roce Luhrmann, Martinová a Bill Marron pracovali jako redaktoři speciálního vydání časopisu Vogue Australia, ve kterém byly představeny Nicole Kidmanová a Kylie Minogueová.

Po uvedení hry „Romeo a Julie" Luhrmann v Sydney založil vlastní společnost Bazmark Inq. a začal pracovat na svém konceptuálním albu „Something For Everybody". Album obsahovalo hit „Everybody's Free to Wear Sunscreen", který se umístil na prvních místech žebříčků ve Velké Británii, a v USA obsadilo první místo mezi skladbami hranými v rozhlase.

V režii Catherine Martinové Bazmark v roce 1998 v pařížském Louvru produkoval módní přehlídku podzimní/letní kolekce známé australské módní návrhářky Collette Dinniganové. Tým společnosti Bazmark Live navrhl a realizoval exteriéry v ulicích pro australské Fox Studios a v rámci projektu produkoval show „Lights Camera Chaos", kterou napsal a režíroval slavný australský divadelní režisér Barrie Kosky.

Pro parfém Chanel Nº5 Luhrmann navrhl, produkoval a režíroval průlomovou celosvětovou kampaň v kinech a televizi. V kampani vystupuje Nicole Kidmanová, která ztvárnila hlavní roli ve filmu Moulin Rouge a začínající brazilská hvězda Rodrigo Santorová. Kampaň získala cenu americké Cinema Advertising Council za nejlepší americký spot.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search