Seznam herců a režisérů

Ethan Coen

Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Ethan Coen
  • Datum narození: 21, zář 1957
  • Země: Minneapolis, Minnesota, USA
Social:

Životopis

Ethan Coen produkoval a spolupracoval na scénářích filmů Millerova křižovatka, Barton Fink, který v roce 1991 vyhrál v Cannes na mezinárodním filmovém festivalu Zlatou palmu, kategorii Nejlepší režie a Nejlepší mužský herecký výkon (John Turturro) a Bratříčku, kde jsi?, který byl nominován na dvě ceny Filmové akademie, pět cen BAFTA Awards a dva Zlaté Glóby (kde jednu nominaci proměnil). 

Jedním z nejvíce oceňovaných filmů roku 1996, Fargo, který Ethan Coen produkoval a na jehož scénáři se podílel, získal sedm nominací na Oscara, z nichž dvě ceny získal, a to včetně ceny za nejlepší původní scénář pro Ethana a jeho bratra Joela. Mezi další filmy, které produkoval a na jejichž scénáři spolupracoval, patří Zbytečná krutost; Potíže s Arizonou; Záskok; Big Lebowski; Muž, který nebyl a Nesnesitelná krutost. V roce 2004 s Joelem spolurežíroval a podílel se na scénáři komedie Lupiči paní domácí. 

V roce 2007 přinesla Joelu a Ethanu Coenovým jejich adaptace románu Cormaca McCarthyho Tahle země není pro starý mimo jinécenu amerických režisérů, cenu Britské filmové akademie a osm nominací na Oscara s výhrou ve čtyřech kategoriích; Zlatý glóbus za nejlepší scénář; film roku, nejlepší režii a nejlepší scénář od New York Film Critics Circle; film roku a nejlepší adaptovaný scénář the National Board of Review. Herecká sestava filmu byla oceněna the Screen Actors Guild, a Javier Bardem dostal za svůj výkon ve vedlejší roli Oscara. 

Další film bratří Coenů, Po přečtení spalte, byl nominován na cenu Britské filmové akademie a na cenu WGA za nejlepší původní scénář. Jejich nejnovější film Seriózní muž získal nominace na Oscara za nejlepší původní scénář a film roku a byl též nominován na cenu Britské filmové akademie a cenu WGA za nejlepší původní scénář.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search