Sacha Baron Cohen, (celým jménem Sacha Noam Baron Cohen) britský komik a herec, který se proslavil po celém světě svými skandálními filmovými hrdiny (Ali G, kazašský Borat, homosexuální módní reportér Brüno a nyní Admirál Generál Aladeen, poslední krutý diktátor světa), se narodil 13. října roku 1971 v Londýně židovským rodičům. Má dva bratry: Errana, který je hudebním skladatelem, a Ammona.
Sacha Baron Cohen studoval na prestižních soukromých školách (jeho rodina patří ve Velké Británii mezi ty zámožnější), vysokoškolské vzdělání pak získal na univerzitě v Cambridge.
Univerzitu Sacha Cohen nedostudoval, začal se živit modelingem, později pak dostal možnost moderovat zábavné pořady na menších britských televizních stanicích (například Paramount Comedy Channel), v jeho pořadech pak spatřují světlo světa slavné filmové Cohenovy postavy Ali G, Borat a Brüno.
V roce 1998 přichází první velký úspěch Sachy Cohena – je jím Ali G, rapový zpěvák. Tato postava mu zajistí vlastní televizní show, kterou je Da Ali G Show (od roku 2000). Poté, co show skončila, natočil Sacha baron Cohen film Ali G Indahouse (2002), který lze ještě označit, na rozdíl od další Cohenovy tvorby, za standardní filmovou komedii. Nutno připomenout, že v roce 1999 získal Sacha Cohen ocenění jako Nejlepší nováček British Comedy Awards za svoji The 11 O’Clock Show. Další ocenění Baron Cohenovy práce? Dvakrát BAFTA Awards za Da Ali G Show, několik nominací na ceny Emmy, nominace na Oscara a především – Zlatý glóbus pro Nejlepší herce za film Borat.
O osm let později přichází Borat, celým jménem Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu, skandální film, vyprávěný formou fiktivního dokumentu. Příběh je prostý. Kazašský novinář Borat Sagdijev je vyslán „kazašským národem“ do Spojených států, aby se pokusil převzít co nejvíce s americké kultury a pomohl ji pak přenést do rodné vsi v Kazachstánu. Borat ve filmu uráží kdekoho, natropí spoustu nepřístojností a také se zamiluje – do Pamely Anderson, slavné to hvězdy televizního seriálu Pobřežní hlídka. Film byl obchodně velmi úspěšný (při nákladech cca 18 milionů dolarů utržil 260 milionů), vyvolal mezinárodní diplomatickou roztržku (představitelé Kazachstánu se ohradili proti zesměšňování své země) a je dosud zakázán v mnoha zemích světa – mimo jiné v Rusku a celém arabském světě (mimo Libanonu).
Třetí film, za jehož realizací Sacha Baron Cohen stojí jako autor a představitel hlavního hrdiny, je Brüno (2009). Snímek Brüno je opět fiktivním dokumentem, sledujícím tentokrát snahu rakouského homosexuálního módního reportéra proslavit se. I změnou sexuální orientace, bude-li třeba. Film Brüno byl obchodně stejně jako úspěšný jako Borat, zákaz promítání jej potkal pouze na Ukrajině.
Dalším filmovým snímkem Sachy Barona Cohena je Diktátor.
Sacha Baron Cohen je ženatý, s manželkou, kterou je australská herečka Isla Fisherová se brali 15. března roku 2010, mají dvě dcery – Olive a Elulu.
Dalším (již pátým) filmovým projektem, v němž britský komik Sacha Baron Cohen ztvární hlavní roli, je chystaný snímek Mercury. Cohen si v něm zahraje Freddie Mercuryho, frontmana slavných Queen. Půjde o životopisný snímek, který zachycuje Mercuryho život od počátků skupiny Queen v roce 1971 až do koncertu Live Aid v roce 1985.
Název filmu
Hodnocení