Seznam herců a režisérů

Robert Kirchhoff

Herec / Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Robert Kirchhoff
  • Datum narození: 07, kvě 1968
  • Země: Nitra, Československo
Social:

Životopis

Doc. Mgr. art. Robert Kirchhoff ArtD. je filmový režisér, scénárista, producent a kameraman. Během své profesionální kariéry natočil a produkoval několik celovečerních filmů, které získaly úspěch a uznání na mnoha zahraničních a domácích festivalech. Robert Kirchhoff se zaměřuje na aktuální společenské jevy a historická témata, která rezonují ve společenském vědomí. Je držitelem tří národních cen za nejlepší dokumentární film roku (Kauza Cervanová, Pára nad řekou, Díra v hlavě). Od roku 2003 pracuje i jako producent. Spolupracoval na nejvýznamnějších slovenských a českých filmových počinech, které získaly domácí a mezinárodní uznání. V letech 1995 - 2000 studoval filmovou režii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě , kde absolvoval jako Mgr. (2000) a později jako Art. Dr. (2006) v dokumentárním filmu. Je členem Evropské filmové akademie.

Tvorba

Kritický pohled na životní situaci romské menšiny na okraji společnosti v postkomunistickém Slovensku zobrazil v dokumentárním filmu Čierne slovo - Kálo láv (1999), sociální a morální identitu Slováků u zrodu kapitalismu zkoumal ve filmu Hej Slováci (2002).

Ve film Kauza Cervanová (2013), se zabývá nevyřešeným politicko-justičním zločinem před více než třiceti let. Film Kauza Cervanova byl ve své době jedním z nejnavštěvovanějších filmů roku a stal se kulturní událostí roku.

Film Pára nad řekou (2015) sleduje životy tří zestárlých muzikantů - jazzmanů: trumpetisty Laca Décziho, saxofonisty Luba Tamaškoviče a kontrabasisty Jana Jankejeho. Kdysi utekli ze Sověty okupovaného Československa na západ, kde zazářili po boku renomovaných světových hudebníků.

Film Díra v hlavě je esejistická freska příběhů a osudů evropských Romů spojených se zeměmi kde žili a žijí reflektuje odvrácenou stranu velké tragédie zvané Porrajmos. Prožitá zkušenost je nejen historickým svědectvím posledních žijících památníků romského holocaustu, jejichž hlas nebyl nikdy vyslechnut, ale také variací na díry v našem kolektivním vědomí. Zapomenutá a vytěsněná paměť jako téma filmu se tak stává klíčem k naší minulosti a přítomnosti.

Všichni lidé budou bratři (2023) je prvním komplexním filmem o Alexandru Dubčekovi (1921-1992) - přesvědčeném komunistovi, idealistovi, sociálním demokratovi. Československo a svět jako malé dějiny velké politiky vyprávěné přes příběh ikony socialismu s lidskou tváří.

Aktuálně pracuje na filmu Konspirace ticha (plánovaná premiéra 2026). Alfréd Wetzler, Rudolf Vrba: Svědectví, které změnilo lidstvo. Dva slovenští Židé byli odhodláni varovat svět před skutečností, která se ukrývala za branami nacistických koncentračních táborů a poskytnout spojencům očité svědectví o hromadném vyvražďování. Riskovali nejen své životy a 10. dubna 1944 se jim podařilo uprchnout z Osvětimi. Civilizovaný svět jim ale odmítal uvěřit.

Jeho filmy se promítaly také na americkém kontinentu, na prominentních místech v New Yorku: Anthology Film Archives (2006), Columbia University (2004) nebo New School University (1999).

Další projekty

V roce 2002 založil a stále působí jako ředitel nezávislé produkční společnosti atelier.doc, která se zaměřuje na produkci dokumentárních a televizních filmů. Jedním z jejích hlavních projektů je kulturní kronika Alternativní archiv, která shromažďuje „paměť národa“ – vytváří databázi minulých, ale i současných společenských i kulturních událostí, vzpomínek, prohlášení a přináší i volný cyklus sociologických filmů Film a společnost, kterých je Kirchhoff autorem, producentem a dramaturgem.

Od roku 2003 pracuje také jako producent a koproducent, spolupracoval na některých z nejvýznamnějších slovenských a českých filmových počinech, které získaly národní a mezinárodní uznání. Patří mezi ně takové tituly jako Nemoc třetí moci (r. Zuzana Piussi, 2011), Až do města Aš (r. Iveta Grófová, 2012), Tmář a jeho rod (r. Karel Vachek, 2011). Koprodukoval i dokumentární snímek Slepé lásky (r. Juraj Lehotský, 2008), který získal na prestižním festivalu Cannes v roce 2008 ocenění CICAE.

Kromě filmařské kariéry se věnuje také pedagogické činnosti, působí jako docent na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, kde vede předměty Režie dokumentárního filmu a Autorský dokumentární film. Pracuje také jako lektor filmových kurzů na letních filmových školách na Slovensku a v zemích střední Evropy.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search