Seznam herců a režisérů

Roberto Benigni

Herec / Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Roberto Benigni
  • Datum narození: 27, říj 1952
  • Země: Misericordia, Arezzo, Toskánsko, Itálie
Social:

Životopis

Uměleckou kariéru začínal jako pouliční kabaretiér, klaun a komik ve Florencii. Od pol. 70. let začal vystupovat v TV, kde se uplatnil zejm. v programu Onda libera (1976, Svobodná vlna) a v pořadu L'altra domenica (1978-79, Jiná neděle), ve kterém měl veřejnost seznamovat s novými filmy v kinech. Všechny vždy doslova ztrhal a v závěrečném díle se přiznal, že žádný z nich neviděl.

Moderoval známý festival populární hudby v San Remu, kde se svým vystoupením dotkl papeže natolik, že ho Vatikán zažaloval, a jen tak tak unikl vězení. Svůj smysl pro konverzační humor, slovní gagy a situační komiku brzy zúročil také před film. kamerou; během 80. let se prosadil i jako osobitý tvůrce autorských komedií, v nichž vytvořil zároveň hlavní role.

Poprvé na sebe upozornil hlavní rolí učitele boloňské mateřské školy Roberta, jehož nekonvenční výchovné metody mu nakonec velmi zkomplikují jeho soukromý život, v melodramatu Žádám o azyl (r. M. Ferreri). 1982 debutoval jako film. režisér čtyřpovídkovou satirickou komedií Zneklidňuješ mě, v níž si vzal na mušku některé veřejné instituce, zejm. vládu, církev a banky.

Církev nezůstala ušetřena ani v jeho další komedii Ďáblík, jež mu vynesla Donatellova Davida 1988; ztělesnil v ní nezkušeného ďábla Giudittu, který se během pobytu na Zemi seznámí s americkým knězem (Walter Matthau) a dokonce se zamiluje do krásné dívky (Nicoletta Braschiová). Na film. festivalu v Salsomaggiore u Parmy se poznal s americkým nezávislým režisérem Jimem Jarmuschem a ačkoliv žádný z nich neuměl řeč toho druhého, dokonale si porozuměli.

Prvním důkazem jejich umělecké a duchovní spřízněnosti byla šestiminutová film. groteska Coffee and Cigarettes (1986, Káva a cigarety), kde R. B. improvizovaně debatoval s druhým protagonistou (Steven Wright) u barového stolku. Po tomto prvním společném projektu mu Jarmusch svěřil velký part ve své hořké komedii o vztahu tří povahově nesourodých mužů Mimo zákon.

S neodolatelným komickým šarmem a temperamentem se zde zhostil úlohy bizarního Itala Roberta, který se pro náhodnou vraždu octnul v cele neworleanského vězení a tam svým nakažlivým fantazírováním, optimismem a výřečností vyprovokoval další dva trestance (Tom Waits a John Lurie) ke společnému útěku na svobodu. Neméně zdařilý výkon podal v Jarmuschově povídkové černé komedii Noc na zemi, kde v římské epizodě exceloval jako potrhlý taxíkář Gino, jemuž ve voze zemře starý kněz (Paolo Bonacelli).

Působivou kreaci předvedl rovněž v postavě náměsíčného mladíka jménem Salvini, který se vydá pod vlivem magického měsíce hledat ideální ženu, v alegorické komedii Hlas luny (r. F. Fellini). Po tříleté režijní odmlce, kdy účinkoval jako herec u jiných režisérů, natočil komedii o záměně nevinného šoféra náklaďáku za prohnaného mafiána Johnny Stecchino.

Roberto Benigni spolupracoval také s režisérem Wimem Wendersem (Tak daleko, tak blízko! / In weiter ferne, so nah!, 1991) nebo režisérem Blakem Edwardsem (Syn Růžového pantera / Son of the Pink Panther, 1993).

Mimořádný mezinárodní úspěch mu přinesla válečná tragikomedie Život je krásný, v níž vytvořil hlavní roli výřečného a fantazií hýřícího číšníka Guida Oreficeho, který díky své imaginaci zatajuje před synkem (Giorgio Cantarini) šokující okolnosti pobytu v koncentračním táboře.

Snímek byl ověnčen mnoha cenami, mj. Oscary 1998 (zahraniční film, herec, původní hudba), Evropské film. ceny 1998 (film, herec), cena BAFTA (herec), César 1998 (zahraniční film), Donatellovi Davidové 1998 (film, herec, režie, scénář) a Velká cena poroty na MFF v Cannes 1998. Benigniho jsme mohli vidět také ve francouzské komiksové komedii Asterix a Obelix (Astérix et Obélix contre César, režie Claude Zidi, 1999).

Roku 2005 zrežíroval snímek Tygr a Sníh, ve kterém ztvárnil postavu básníka Attilia, lektora na univerzitě, ze kterého se stává odvážný hrdina, který pro život své lásky dokáže udělat nemožné.

Roberto Benigni je ženatý s herečkou Nicolettou Braschiovou, kterou často obsazuje do svých filmů, např. Život je krásný, Pinocchio nebo Tygr a Sníh.

Tuto osobnost můžete vidět v letních kinech ve filmech

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search