Novinky

Přehlídka německy mluvených filmů DAS SOMMERKINO míří na plátna letních kin

Pod hlavičkou DAS SOMMERKINO nabídnou letní kina v Praze, Brně a také v Liberci od konce června do září výběr oceňovaných německy mluvených filmů. V pořadí devátý ročník přehlídky láká v průběhu léta na výběr hraných i dokumentárních snímků, které vzbudily v loňském roce ohlas na zavedeném sesterském festivalu DAS FILMFEST, ale i oblíbené filmové klasiky. Pestrý program zahrnuje komedie i psychologické filmy a jistě potěší i hudební fanoušky či milovníky výtvarného umění.

V Praze uvede německy mluvené filmy Letní kino na Pragovce a Letní kino Kinská. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

První projekce pod hlavičkou DAS SOMMERKINO se uskuteční 29. června v pražském Letním kině na Pragovce, kde bude uveden dokumentární film Andrese Veiela Beuys představující jednoho z nejvýznamnějších výtvarníků a performerů druhé poloviny 20. století Josepha Beuyse.

Z filmů, které zaujaly na loňském DAS FILMFESTu, festival v dalších týdnech nabídne například snímek Toubab Floriana Dietricha. Ten s humorem sleduje malého kriminálníčka, jenž využívá mezer v německých zákonech a proto, aby nebyl deportován, udělá téměř cokoli. Vtip a nadhled nechybí ani filmu Diagnóza: neschopni vztahu (Generation Beziehungsunfähig) režisérky Heleny Hufnagel, která má v hledáčku generaci, jež se bojí závazků a raději dává přednost volným vztahům. Znovu bude uveden i snímek, jejž kritika označila jako „ohňostroj obrazů, hudby, zvuků, smyslnosti a magie“, Soul of a Beast Lorenze Merze, ve kterém je fantazie silnější než realita.

Festival připomene i ikonický film Lola běží o život (Lola rennt) Toma Tykwera nebo Krabata Marco Kreuzpaintnera s hvězdným hereckým obsazením. Dalším ze starších filmů, který se díky přehlídce vrátí na plátna kin, je kritikou oceňovaná komedie Toni Erdmann režisérky Maren Ade o vztahu výstředního otce a ambiciózní dcery. Hlavní roli ve filmu ztvárnil nedávno zesnulý rakouský herec Peter Simonischek. Snímek s příchutí prázdnin Léto v Kreuzbergu (Kokon) Leonie Krippendorff diváky pozve do světa čtrnáctileté Nory, která během prázdninového toulání se Berlínem poznává svou první lásku a obrátí se jí tak svět vzhůru nohama. Dokumentární film z roku 2015 B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979–1989 (B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979–1989) pak jistě potěší fanoušky Einstürzende Neubauten, Nicka Cavea nebo Die Toten Hosen.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social