Seznam herců a režisérů

Howard Hawks

Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Howard Hawks
  • Datum narození: 30, kvě 1896
  • Země: Goshen, Indiana, USA
Social:

Životopis

Americký režisér Howard Hawks se narodil 30. května roku 1896 ve městě Goshen ve státě Indiana. Byl nejstarším synem majitele továrny na papír. Jeho plné jméno znělo Howard Winchester Hawks. Není bez zajímavosti, že půl roku po narození Howarda byl v Goshenu uveden první film, stalo se tak 10. prosince roku 1896. Možná již to byla předzvěst pozdější činnosti maličkého Howarda. Jeho rodina později přesídlila do Neenahu ve státě Wisconsin. Na svět přišli postupně v letech 1898 – 1906 Howardovi mladší sourozenci: bratři Kenneth a William, sestry Grace a Helen. Na sklonku prvního desetiletí 20. století přesídlila rodina Hawksových do teplého podnebí v Jižní Kalifornii.

Howard vystudoval strojírenství na Cornellově univerzitě v New Yorku. Během studia si přivydělával v rekvizitárně filmového studia. Jednalo se o společnost Famous-Players-Lasky. Zde se přátelil dokonce s Douglasem Fairbanskem a Mary Pickfordovou. Tehdy získal také svou první režisérskou zkušenost díky náhodě. V roce 1917 natáčel režisér Marshall Neilan s Mary Pickfordovou film Malá princezna (The Little Princess). Vypráví se, že režisér byl při natáčení jednou natolik opilý, že sama Pickfordová požádala Hawkse, aby ve funkci asistenta režie natočil některé scény. Tato historka je někdy filmovými znalci popírána, nicméně že tehdy nějakým způsobem došlo k seznámení Hawkse a filmové práce, o tom není pochyb.

Za první světové války musel Howard Hawks narukovat do armády. Stal se leteckým instruktorem. Později pracoval v továrně na motory jako konstruktér. Také se jako jezdec účastnil automobilových závodů. Po skončení válečných let se opět vrátil do filmového prostředí. Nejprve působil jako scénárista a producent. V roce 1926 poprvé samostatně režíruje a sice film Cesty ke slávě (The Road to Glory).

První skutečně výrazný úspěch zaznamenalo Hawksovo režijní dílo, na němž se podílel také scénáristicky, z roku 1932. Jednalo se o film v gangsterském stylu Zjizvená tvář (Scarface), kde hlavní role ztvárnili Paul Muni a George Raft. Dalším úspěchem Hawksovým byl bezesporu film uváděný pod českým názvem Leopardní žena, v originále Bringing up, Baby, z roku 1938. Jedná se o konverzační komedii se vskutku hvězdným obsazením hlavních rolí – Katherine Hepburnová a Cary Grant. Tento herec se objevil i v další úspěšné Hawksově komedii s názvem Jeho dívka Pátek (His Girl Friday) z roku 1940.

V roce 1946 vznikl Hawksův režisérský projekt, který je považován za zřejmě jeho nejvíce stěžejní dílo. Hluboký Spánek (The Big Sleep) s Huphrey Bogartem a Lauren Bacallovou je považován za vskutku ojedinělý Hawksův film. Je zde nutno poznamenat, že Hawksovi byla mnohdy vytýkána nelogičnost jeho filmových příběhů, zmatený děj, špatná orientace diváka v jednotlivých příběhových liniích atd. Také Hluboký spánek je v tomto směru možná poněkud chaotický, ale i přes určité nedostatky se jedná o film, kde soudobí diváci byli konsternováni a uchváceni přímo hlavní postavou detektiva Philla Marlowa v Bogartově podání, že některé „detaily“, jako např. fakt, kdo vlastně koho ve filmu zavraždil, ponechali částečně bez povšimnutí. Celý film má totiž natolik osobitý náboj umocněný charismaty hlavních představitelů, že divák dokáže leckteré prohřešky příběhu odpustit. Natáčelo se od října 1944 do ledna 1945. V květnu téhož roku oba hlavní představitelé Hlubokého spánku – Bacallová a Bogart - uzavřeli sňatek. O rok později vznikly ještě tzv. dotáčky. Stalo se tak na základě požadavků agenta Bacallové, aby ve filmu bylo více společných scén manželské dvojice. Vznikly tak dvě scény, kde figuruje krásná Lauren ve velmi odvážných šatech. Třetí scéna, v níž zdobí hlavu hlavní hrdinky Vivien (Bacallová) poněkud usedlý klobouček, byl nakonec vystřižena. Z filmu však byla vystřižena i scéna poměrně stěžejní, kde hovoří Bogart ve své roli Marlowa se státním návladním. Došlo tak k narušení děje, byla potlačena logičnost, ale diváci uvítali jakési lehce erotické jiskření mezi sympatickou hlavní dvojicí, jejíž sňatek byl v té době senzací filmového světa. Film, který vznikl podle literární předlohy Raymonda Chandlera, byl po těchto úpravách z původní klasické detektivky spíše změněn na jakýsi erotický thriller – samozřejmě s ohledem na dobu svého vzniku.

Mistr všech žánrů. Toto označení Hawksovi právem patří. Natáčel skutečně filmy nejrůznějšího žánru. Uvedli jsme si komedie a detektivní žánr, ale patří sem také westerny. V roce 1948 vznikl film Červená řeka (Red River), roku 1967 El Dorado. Mezitím však stojí za pozornost western Rio Bravo z roku 1959 v hlavních rolích s Johnem Waynem a Deanem Martinem. Za pozornost stojí herecké obsazování jeho filmů. V tom byl Hawks velmi konzervativní a rád obsazoval stejné herce do stejných žánrů – komedie byly obsazovány Cary Grantem, detektivní i komediální filmy dvojicí Bogart – Bacallová, westernům kraloval John Wayne. Na druhé straně se však také nebránil zcela novým tvářím, v čemž byl opět odlišný od svých režisérských kolegů. Pro film objevil Jane Russellovou, jíž obsadil v roce 1953 do kultovního muzikálu Pánové mají radši blondýnky (Gentlemen prefer Blondes), což opět dokazuje další široký záběr žánrovosti jeho filmů. Není bez zajímavosti, že krásná Jane Russellová byla objevena režisérem Hawksem u jeho zubního lékaře, kde pracovala. H. Hawks z ní udělal hvězdu. Po boku slavné Marylin Monroe Russellová excelovala.

Howard Hawks je považován z komerčního hlediska za nejstabilnějšího režiséra Hollywoodu. Mezi jeho filmy jsou ty slavnější i méně slavné, ale žádný, který by byl považován za propadák. Prý takové filmy ani točit neuměl. O to větší je škoda, že během svého života nezískal za žádný svůj film Hawks Oscara. Získal jej teprve v roce 1973 za celoživotní dílo. Zcela jistě krásné ocenění, ovšem režisér jeho formátu by si určitě během své plodné práce zasloužil více. Umělecky se odmlčel v roce 1970, kdy natočil poslední film Rio Lobo.

Zbývá ještě dodat, že Howard Hawks byl během svého života třikrát ženatý. První manželství uzavřel roku 1928 s herečkou Athole Shearerovou. Vztah, z něhož vzešly dvě děti, trval do roku 1940, kdy skončil rozvodem. V letech 1941 až 1949 byla jeho manželkou Nancy Grossová, v l. 1953 – 1959 herečka Dee Hartfordová. Také druhé i třetí manželství skončilo rozvodem, z každého sňatku vzešel jeden potomek. Výrazná osobnost amerického filmu, Howard Hawks, zemřel 26. prosince roku 1977 v Palm Springs v Kalifornii. Trpěl cévním onemocněním, k němuž se přidala mrtvice, jíž také podlehl. V historii americké kinematografie zanechal nesmazatelný odkaz.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search